لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

اظهارات مدودف در مورد سپر دفاع موشکی در اروپا


اظهارات مدودف در مورد سپر دفاع موشکی در اروپا
اظهارات مدودف در مورد سپر دفاع موشکی در اروپا

رييس جمهوری روسيه می گويد اگر واشنگتن عليرغم نگرانی های روسيه، طرح استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا را ادامه دهد، مسکو موشک های جديدی را به سوی مواضع دفاع موشکی آمريکا، هدف خواهد گرفت.

دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، در سخنان شديداللحنی گفت: اگر روسيه و ناتو نتوانند درباره طرح دفاع موشکی به رهبری آمريکا به نتيجه برسند مسکو موشک هايی را در غرب روسيه، مستقر خواهد کرد.

دميتری مدودف افزود: اگر تمهيداتی که من مطرح کرده ام کافی نباشد روسيه جديدترين نظام تسليحاتی خود را در جنوب و غرب کشور کار ميگذارد که دفاع موشکی اروپا را در پوشش خود می گيرد.

روسيه طرح سپر موشکی آمريکا در اروپا، از جمله در لهستان و رومانی، را تهديدی عليه نيروهای هسته ای خود می داند اما دولت پرزيدنت باراک اوباما تاکيد دارد که هدف اين طرح، دفاع در مقابل حمله احتمالی ايران است.

مسکو پاييز گذشته پيشنهاد ناتو برای همکاری در ايجاد سپر دفاع موشکی را پذيرفت. اما مذاکرات بر سر چگونگی فعاليت اين نظام دفاعی به بن بست رسيد.

روسيه می گويد اين طرح بايد به شکل مشترک اداره شود، نظری که ناتو با آن مخالف است.

مدودف همچنين هشدار داده است که در صورت پافشاری آمريکا بر طرح خود، مسکو ممکن است از پيمان تسليحاتی «نيو ستارت» با آمريکا کناره گيری و ديگر مذاکرات کنترل تسليحاتی را هم متوقف کند.

آمريکايی ها اميدوار بوده اند که پيمان «نيو ستارت» منجر به تسريع پيشرفت در مذاکرات کنترل تسليحاتی شود، اما با بروز تنش ها در طرح سپر موشکی، اين مذاکرات متوقف شد.

طبق طرح آمريکا رادارهای زمينی و دريايی و موشک های رهگير طی دهه آينده در اروپا مستقر شده و در طول زمان پيشرفته تر می شود.

مدودف هشدار داد که که روسيه موشک های کوتاه برد اسکندر را به کالنينگراد در حاشيه دريای بالتيک در نزديکی لهستان خواهد فرستاد و تسليحاتی را در غرب و جنوب روسيه مستقر خواهد کرد تا مواضع دفاع موشکی آمريکا را هدف قرار دهد.

در گذشته ديگر رهبران روس نيز تهديدهای مشابه آقای مدودف را ابراز کرده اند. به نظر می رسد که اظهارات اخير رييس جمهوری روسيه با در نظر گرفتن انتخابات پيش روی پارلمانی در چهارم دسامبر، ده روز ديگر، مصرف داخلی دارد.

دميتری مدودف که قرار است راه را برای بازگشت ولاديمير پوتين، نخست وزير فعلی به رياست جمهوری باز کند، کانديدای حزب حاکم «روسيه متحد» در انتخابات پارلمانی است و به نظر می رسد هشدار صريح او به آمريکا و ناتو برای جلب حمايت های ميهن پرستانه و آرای بيشتر در انتخابات است.

ديميتری رُگُزين، فرستاده مدودف به ناتو، هدف از سخنان مدودف را ترغيب آمريکا و ناتو به جدی گرفتن روسيه در مذاکرات دفاع موشکی خواند.

رگزين گفت نمی گذاريم با ما مثل احمق رفتار کنند. عوامل بازدارنده هسته ای شوخی نيستند.

XS
SM
MD
LG