لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

مدودف اتهام پس رفت را در روند دموکراتيک روسيه رد می کند


دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، روز جمعه در نشستی با سيلويو برلوسکونی، نخست وزير ايتاليا، و لی ميونگ بانک، رييس جمهوری کره جنوبی، در شهر يارٌسلاوی در روسيه، ديدار و گفتگو کرد.

آقای برلوسکونی در اين ديدار به رييس جمهوری روسيه گفت آنچه به خصوص برای من جالب است اين است که رابطه ميان ما ادامه خواهد داشت. من از فرزندان جنگ سرد هستم و در آن دوران هميشه در انتظار پايان آن شرايط بودم. نخست وزير ايتاليا در سخنان خود يادآور شد که در سال ۱۹۹۴ با بوريس يالستين در نشت گروه ۷ در نپال ديدن کرد و در سال ۲۰۰۱ هم در نشت گروه ۸ با ولادمير پوتين گفتگو کرد. او همچنين گفت که طی ديداری ميان رهبران دو کشور در سال ۲۰۰۲ شخصا نوشته ای را ارائه کرد که در آن موافقت خود را با همکاری نظامی با روسيه عليه تروريسم، مواد مخدر و دزدی دريايی اعلام کرد. آقای برلوسکونی می گويد از آن زمان ما احساس کرديم روسيه به جهان غرب پيوسته است.

سيلويو برلوسکونی و لی ميونگ باک مهمانان جلسه ای بين المللی بودند که در آن آقای مدودف اتهامات پس رفت در روند دموکراتيک روسيه را تکذيب کرد.

پس از چند برخورد پليس ضد شورش روسيه با راهپيمايان معترض و دو بار محکوميت لِو پونو ماريوو، يکی از فعالان پروپا قرص حقوق بشر، به زندان، ايالات متحدهء آمريکا از روسيه خواست به قوانين حقوق بشر، احترام بگذارد.

در اين جلسه هنگامی که تحليلگران علوم سياسی از آقای مدودف در رابطه با روند دموکراسی در روسيه سوال کردند، وی گفت من با آنان که معتقدند هيچ دموکراسی ای در روسيه وجود ندارد و کشور بر اساس گرايشات استبدادی اداره می شود صد در صد مخالف هستم. اين اتهامات حقيقت ندارد و روسيه بی شک کشوری دموکراتيک است؛ اگرچه بسيار جوان، ناپخته، ناکامل و بی تجربه است و جا برای پيشرفت بسيار دارد.

اين در حالی است که منتقدان معتقدند ماموران دولتی روسيه نتوانسته اند برگزاری انتخابات آزاد و بی طرفانه را تضمين کنند و اينکه پليس به طور معمول حقوق بشر، همچون حق آزادی و حق گردهمايی، را رعايت می کند. بسياری معتقدند آقای مدودف نتوانسته است ساختار سياسی بسته ای را که ولاديمير پوتين در روسيه بر جا گذاشته باز کند و فساد را از بين ببرد.

دميتری مدودف خواستار اصلاحات سريع تر برای مدرنيزه کردن روسيه و تنوع بخشيدن به اقتصاد وابسته به نفت روسيه شد. پس از افتی ۷ و نيم درصدی در سال گذشته، اقتصاد روسيه دوباره روندی رو به رشد داشته است. سال گذشته روسيه بدترين کارايی اقتصادی از سال ۱۹۹۴ را داشت.

آقای مدودف می گويد با هر تلاشی برای کنترل بيتشر دولت بر اينترنت مخالفت خواهد کرد؛ نزديک به ۶۰ ميليون نفر در روسيه از اينترنت استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG