لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

مدودف: بايد با فساد جنگيد


مجلس دومای روسيه، روز سه شنبه انتصاب دميتری مدودف را به سمت نخست وزيری اين کشور، مورد تصويب قرار داد. اين حرکت به گسترش اعتراضات عليه دو رهبر در روسيه دامن زده است.

اين معاوضه و دست به دست شدن قدرت در روسيه بدون اعتنا به رشد اعتراضاتی صورت گرفته که مدتهاست در انتقاد به قبضه بودن قدرت در دست پوتين، فردی که به گفته معترضان کشور را به رکود سياسی و اقتصادی کشانده است، ادامه دارد.

نمايندگان دومای روسيه، روز سه شنبه با ۲۹۹ رأی موافق در مقابل ۱۴۴ رأی مخالف انتصاب دميتری مدودف به سمت نخست وزيری را تصويب کردند.

مدودف در پارلمان در حالی که به نشانه تقدير سر تکان می داد ابتدا با نمايندگان، و سپس با ولاديمير پوتين دست داد. پوتين نيز يک روز بعد از سومين مرتبه سوگند به عنوان رييس جمهوری روسيه، در واکنش به اين پيروزی لبخندی از سر رضايت بر لب داشت.

مدودف روز سه شنبه پيش از رأی گيری در پارلمان گفت بايد با فساد جنگيد، روحيه رقابت را برای رسيدن به سطح قدرتهای بزرگ اقتصادی جهان تشويق کرد، و قول داد با مخالفان سياسی وارد گفتگو شود.

پوتين و مدودف از سالهای ۱۹۹۹ از زمانيکه که در سن پيترزبورگ با هم کار می کردند، روابط نزديکی داشته و اين دوستی در سال ۲۰۰۸ به راهيابی مدودف جوان به کرملين و رياست جمهوری او انجاميد. چون به موجب قانون اساسی روسيه پوتين نمی توانست برای سه دوره متوالی در مقام رياست جمهوری بماند.

اين دو با چالشهای بزرگ از جمله مدرنيزه کردن روسيه، و انجام اصلاحات اقتصادی در راستای کاهش وابستگی به صادرات انرژی رو به رو هستند.

XS
SM
MD
LG