لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

عضو خبرگان رهبری: پزشک محرم نیست


عضو خبرگان رهبری: پزشک محرم نیست
عضو خبرگان رهبری: پزشک محرم نیست

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) آیت الله سیداحمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری در همایش «اخلاق در پرستاری» گفت: «پزشک محرم نیست.»

خطیب جمعه تاکید کرد: «محرم بودن پزشک فقط در شرایط اضطرار صدق می کند.»

گفته شده: تاکید بر یک فتوای شناخته شده، از سوی سیداحمد خاتمی، که دیدگاه های جناح تندرو حاکمیت را بازتاب می دهد، همزمان است با همایش "پزشک خانواده و نظام ارجاع؛ چالشها و چشم‌انداز‌ها" که روز شنبه در تالار همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار می شود. همان تالاری که همایش «اخلاق در پرستاری» در آن برگزار شده و سیداحمد خاتمی از همان تریبون بر «نامحرم بودن پزشک» تاکید کرد.

دکتر سیدشهاب الدین صدر، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران ناخشنود از این اظهار نظر، آن هم از سوی یک روحانی وابسته به حاکمیت، پاسخ داد: «محرم بودن پزشکان به بیماران موضوع تازه ای نیست ولی علت رسانه ای شدن این موضوع را نمی دانم.»

اشاره رئیس کل سازمان نظام پزشکی به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایرنا، تنها خبرگزاریی ست که این سخنان را بازتاب داده است.

دکتر صدر با تاکید بر اینکه عنوان می شود اگر پزشک همجنس باشد هیچ مشکلی در این مسئله به وجود نمی آید، ادامه داد: اگر پزشک غیرهمجنس قرار شد بیماری را معاینه کند، با رعایت حدود شرعی است و اختلافی در این زمینه بین مراجع وجود ندارد.

گفته شده: اختلاف بر سر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی میان سازمان نظام پزشکی و دولت بر سر واگذاری بیمارستان ها و خدمات پزشکی به بخش خصوصی این خطیب جمعه را واداشته تاکید کند خصوصی سازی بیمارستان ها و خدمات پزشکی به رواج «اباهه گری» و «نادیده گرفتن محرمات» منجر می شود.

دکتر صدر در گفتگو با رسانه ها گفت دستگاه های اجرایی اصل ۴۴ را بر نمی تابند و فقط شعار تبلیغاتی می دهند.

یک منتقد این دیدگاه نوشته است: «کسانی هستند که همچنان خواستار تعطیلی بیمارستان ها و بازگشت به مریضخانه های دوره قاجاریه اند که به کمک ملایان دعانویسی و نذورات بخشی از شیوه درمانی آنها بوده است.»

XS
SM
MD
LG