لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

وزارت بهداشت ایران از ۱۳۲ مورد «قطعی» ابتلا به سرخک خبر داد


رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ایران می‌گوید از ابتدای دی‌ماه سال گذشته تاکنون ۱۳۲ «مورد قطعی» ابتلا به سرخک در کشور شناسایی شده است. او گفت که بیشترین مبتلایان زیر ده سال سن دارند.

محسن زهرایی همچنین افزود که از میان مبتلایان، ۴۸ نفر ایرانی، ۸٠ نفر از افغانستان و چهار مورد نیز اتباع پاکستانی هستند.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، اصفهان و بوشهر بیشترین موارد ابتلا به سرخک را داشته‌اند.

اعلام موارد جدید ابتلا به سرخک در حالی است که ایران در سال ۱۳۹۸ به سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که بیماری سرخک در کشور ریشه‌کن شده است.

مشاهده موارد ابتلا به سرخک در ایران از اوایل سال ۱۴۰۱ بار دیگر سر و صدا کرد اما مدتی طول کشید تا به صورت رسمی اعلام شود.

از آن زمان نیز آمار ارائه شده توسط مقامات بهداشتی ایران متناقص بوده است.

در ۱۶ فروردین سال‌جاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت درحالی از ابتلای ۱۶۴ نفر به سرخک خبر داد که یک روز پیش از آن، رئیس مرکز بهداشت استان قم از ۷۳ مورد ابتلا در استان‌های مختلف خبر داده بود.

مقامات بهداشتی ایران می‌گویند سرخک از کشورهای همسایه به ویژه افغانستان به کشور آمده است. این درحالی است که بنا به ادعای رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری وزارت بهداشت، واکسیناسیون سرخک برای اتباع خارجی رایگان است.

افزایش جهانی ابتلا به سرخک

آمار جهانی نشان می‌دهد موارد ابتلا به سرخک در سراسر دنیا در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۸۰ درصد افزایش یافته است.

سازمان بهداشت جهانی و صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای اعلام کردند که در ماه‌های ژانویه و فوریه سال ۲۰۲۲، حدود ۱۷ هزار و ۳۳۸ مورد ابتلا به سرخک در سراسر جهان گزارش شد که این رقم برای سال ۲۰۲۱، نه هزار و ۶۶۵ نفر بود.

سرخک در پی همه‌گیری کرونا و اخلال در روند واکسیناسیون روندی افزایشی پیدا کرد.

سازمان بهداشت جهانی و یونیسف می‌گویند ۵۷ کارزار علیه بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن در ۴۳ کشور دنیا از زمان شروع کرونا به تعویق افتاده است. از این تعداد، ۱۹ کارزار ضد سرخک است که تعلیق آن ۷۳ میلیون کودک را در معرض خطر ابتلا به سرخک قرار داده است.

در سال گذشته، کشورهای سومالی، یمن، افغانستان، نیجریه و اتیوپی در صدر کشورهایی با موارد ابتلای بالا قرار گرفتند.

سرخک زمانی که فرد مبتلا سرفه یا عطسه می‌کند پخش می‌شود و می‌تواند تا دو ساعت پس از آن در هوا باقی بماند. این بیماری می‌تواند منجر به عوارض جدی و مرگ به خصوص در کودکان شود.

مهمترین راه مؤثر در توقف انتقال این بیماری، واکسیناسیون ۹۵ درصدی جامعه هدف عنوان شده‌است.

XS
SM
MD
LG