لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۱۳

گزارش: وضعيت در کرانه باختری هنگام برگزاری مذاکرات صلح خاورميانه


در حالی که رهبران اسراييلی و فلسطينی به انجام مذاکرات مستقيم صلح می پردازند ساکنان فلسطينی اطراف آباديهای يهودی نشين در کرانه باختری رود اردن از زندگانی روزمره خود به عنوان يک زندگی مملو از اذیت و آزار و ناراحتی، ياد می کنند.

در ميان پيچيده ترين موانع بر سر راه توافق به صلح در مذاکرات ميان اسراييليان و فلسطينيان به سرپرستی ايالات متحده، بحران مرتبط با بيش از ۱۰۰ آبادی يهودی نشين در سرزمين های اشغالی کرانه باختری، به چشم می خورد. مقامات فلسطينی تهديد به ترک ميز مذاکره کرده اند مگر آنکه اسراييل مدت اعتبار توقف بخشی از عمليات ساخت و ساز را که در ۲۶ ماه سپتامبر جاری به سر می آيد، تمديد کند.

در اين ميان فلسطينيان ساکن اطراف شهر هبرون خواهان بيش از اين هستند. بدر محمد جباری، يکی از ساکنان اين منطقه، که خانه نسل اندر نسل او در مجاورت آبادی يهودی نشين کريات آربا قرار دارد می گويد به دليل محدوديت های امنيتی اعمال شده از سوی اسراييلی ها نمی تواند با خودروی خويش به داخل منزلش وارد شود و در نتیجه وادار می شود سوخت و مواد خوراکی خريداری شده خود را با دست به منزل، حمل می کند.

اين شهروند هبرون می گويد «موانع زيادی وجود دارد. بخصوص وقتی که بايد جنس به منزل حمل کنيم، مخصوصا شب هنگام يا وقتی بايد يکی از بچه ها را به بيمارستان ببريم. دردسر از اول سحر شروع می شود.»

جباری به راستی در صف مقدم ناحيه ای زندگی می کند که صحنه برخوردهای متعدد ميان ساکنان قديمی فلسطينی و يهوديان تازه وارد به آبادی ها، بوده است. ارتش اسراييل می گويد که محدوديت های وضع شده بر ورود اتوموبيل های متعلق به ساکنان فلسطينی پيآمد حملاتی است که از سوی ساکنان عرب عليه يهوديان ساکن آبادی ها و نيز سربازان اسراييلی حافظ آنان، انجام گرفته است. اما برای ساکنان فلسطينی اين گونه محدوديت ها تنها به معنای دردسر و آزار و رنج روزمره است.

او می گويد تا زمانی که شهرک ها و ساکنان شان در منطقه باشند دستيابی به صلح، امکان پذير نيست. و ادامه می دهد که «آنها در فکر زندگی در صلح نيستند و بنابراين مردم نمی توانند فکر زندگی با آنها در حالت صلح باشند. چاره اين است که بايد ساکنان آبادی ها به داخل اسراييل برگردند و ما هم بايد در يک ناحيه تحت کنترل تشکيلات خودگردان فلسطينی زندگی کنيم. به اين معنی که بايد جدايی در کار باشد.»

اين ساکن کرانه غربی اضافه می کند که تنها اميد او نسبت به مذاکرات جاری صلح اين است که کادر رهبری فلسطينی از درخواست خود داير بر برچيده شدن آبادی ها، عقب نشينی نکند.

XS
SM
MD
LG