لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

پايان نخستين دور مذاکرات اسراييل و فلسطينيان


پايان نخستين دور مذاکرات اسراييل و فلسطينيان
پايان نخستين دور مذاکرات اسراييل و فلسطينيان

نخستين دور مذاکرات مستقيم اسراييل و فلسطينيان بدون رسيدن به يک نتيجه مشخص به پايان رسيد. اما طرفين توافق کرده اند به مذاکرات ادامه دهند. در عين حال، يکی از مقامهای ارشد حماس در مصاحبه با خبرگزاری آسوشيتدپرس، بی نتيجه ماندن مذاکرات را يک نااميدی بزرگ خوانده و می گويد اگر مذاکرات به همين منوال پيش برود، يکپارچگی فلسطينيان از بين خواهد رفت.

ناصر جوده، وزير امور خارجه اردن، که روز سه شنبه ميزبانی مذاکرات صلح اسراييل و فلسطينيان را بر عهده داشت، بعد از مذاکرات گفت با وجوديکه پيشرفتی در مذاکرات حاصل نشد، اما همين که طرفين بعد از يک سال قبول کرده اند به ميز مذاکره برگردند، خود دستاورد بزرگی تلقی می شود، مضافاً اينکه آنها قبول کرده اند به مذاکرات ادامه دهند. جوده فضای غالب بر مذاکرات را بسيار مثبت توصيف کرد وگفت: روز سه شنبه فضای مذاکرات فوق العاده مثبت بود، و ما هنوز خود را متعهد می دانيم که اين بحثها ادامه پيدا کند. هدف از تشکيل اين جلسات اين است که در واقع طرفين برای بحثهای جدی تر در مورد مسائل نهايی بتوانند به نقطه نظرات مشترکی برسند.

وزير امور خارجه اردن، همراه با اسحاق مولخو، نماينده اسراييل، صائب عريقات، نماينده فلسطينيان در مذاکرات صلح، و نمايندگانی از طرف گروه چهارگانه پيگيری روند صلح خاورميانه، در مذاکرات روز سه شنبه، شرکت داشتند.

مولخو و عريقات در خلال مذاکرات روز سه شنبه بارها با يکديگر بطور جداگانه، يا هر يک به تنهايی با نمايندگان گروه چهارگانه به گفتگو نشستند.

هنوز مشخص نشده است که دور بعدی مذاکرات چه وقت و در کجا انجام خواهد شد.

نمايندگان اسراييل و فلسطينيها بعد از پايان مذاکرات حاضر نشدند به سئوالات خبرنگاران پاسخ دهند و آنها را به ناصر جوده ارجاع دادند.

گروه چهارگانه ماهها تلاش می کرد اين مذاکرات از سر گرفته شود و هنوز اميدوار است تا پايان سال جاری شاهد امضای توافقنامه صلح ميان اسراييل و فلسطينيان باشد.

وزير امور خارجه اردن می گويد، فلسطينيان پيشنهادهای خود را در زمينه مرزهای آتی و توافقهای امنيتی در اختيار مولخو قرار دادند، و وی نيز قول داده است پاسخ دولت اسراييل را بزودی اعلام کند.

اسماعيل ال-اصغر، يکی از مقامهای ارشد حماس در واکنش به بی نتيجه ماندن مذاکرات روز سه شنبه، آن را بسيار مأيوس کننده خواند و گفت: اگر مذاکرات به همين منوال پيش برود اتحاد ميان فلسطينيان به کلی از بين خواهد رفت.

حماس با حفظ موضع قبلی خود نسبت به اسراييل، از محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينيان، خواسته بود مذاکرات را تحريم کند. دولت اسراييل نيز هشدار داده بود با حضور حماس در مذاکرات، که از نظر اسراييل يک گروه تروريستی قلمداد می شود، در مذاکرات شرکت نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG