لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

عريقات: اعلام مناقصه اسراييل در شرق اورشليم تأثير منفی بر مذاکرات صلح می گذارد


عريقات: اعلام مناقصه اسراييل در شرق اورشليم تأثير منفی بر مذاکرات صلح می گذارد
عريقات: اعلام مناقصه اسراييل در شرق اورشليم تأثير منفی بر مذاکرات صلح می گذارد

دو تن از ستيزه جويان حماس در حمله هوايی صبح يکشنبه يکی از هواپيماهای اسراييل به شمال باريکه غزه، کشته شدند. به گفته يکی از سخنگويان ارتش اسراييل اين دو قصد داشتند خمپاره يا موشک به شهرک های جنوبی آن کشور پرتاب کنند، موشک های دست سازی که بنا به اظهار نظاميان آن کشور تعدادشان در سال جاری به ۱۶۵عدد، رسيده است.

حملات هوايی هر از چند گاه اسراييل، به باريکه غزه، اغلب تونل های قاچاق کالا و اسلحه بين رفح در جنوب آن باريکه با مصر را هدف قرار می دهد و اولين بار در بيست روز گذشته است که ستيزه جويان حماس مستقيماً هدف اين يورش، واقع شده اند.

در همين حال سنگ پراکنی جوانان فلسطينی و درگيری آنها با نيروهای اسراييلی در اطراف اورشليم در اعتراض به اعلام مناقصه اسراييل برای ساخت ۲۳۸ دستگاه آپارتمان در شرق آن شهر، ادامه دارد. اعلاميه ای که جمعه بچاپ رسيد بعد از به سر آمدن توقيف موقت ۱۰ ماهه شهرک سازی در ساحل غربی در چهارم مهرماه، اولين اقدام اسراييل در اين خصوص، شمرده می شود.

صائب عريقات، مذاکره کننده ارشد فلسطينی، بلافاصله بعد از صدور آگهی مناقصه گفت، «اين اقدام اثرات منفی بسياری بر تلاش های جاری که به منظور احيای مذاکرات مستقيم صلح در جريان است، خواهد گذاشت.» اما دانيل هرشکوويتز، وزير صنايع و فن آوری اسراييل، معتقد است که «توقف شهرک سازی نبايد تکرار شود.»

ياسر عبد ربّه، مشاور ارشد رهبر فلسطينيان، نيز می گويد رهبری تشکيلات خودگردان فلسطينی «در روزهای آينده گزينه های خود و تصميمش در مورد اين تحرک جديد اسراييل را اعلام خواهد کرد.»

آگهی مناقصه اسراييل برای ساخت تقريبا ۲۳۸ دستگاه آپارتمان مربوط به دو شهرک نشين يهودی بنام های «پيسگات زيو» و «راموت» است که سه دهه قبل در شرق اورشليم و ساحل غربی رود اردن بنيانگذاری شد، مناطقی که بعد از سومين جنگ اسراييل و اعراب در خردادماه ۱۳۴۶ شمسی بتصرف اسراييل درآمد، و اسراييلی ها آن را پاره ای از پايتخت کشور خود می دانند، و فلسطينيان نيز معتقدند که اين مناطق پايتخت و بخشی از کشور آينده آنان را تشکيل می دهد.

محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، روز يکشنبه در يک مصاحبه تلويزيونی اعلام کرد که جامعه بين المللی در مورد متوقف کردن محدود عمليات شهرک سازی اسراييل در کرانه باختری رود اردن، متفق القول هستند. هفته گذشته نيز بنيامين نتانياهو، رييس جمهوری اسراييل، پيشنهاد کرد که کشور متبوع وی اين اقدام را در مقابل به رسميت شناختن آن کشور بعنوان دولت يهودی از سوی فلسطينيان، انجام دهد. اما فلسطينيان پيشنهاد آقای نتانياهو را رد کردند. با اين حال آقای عباس روز يکشنبه اعلام کرد که ترجيح می دهد در مذاکره با اسراييل، باقی بماند.

XS
SM
MD
LG