لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

آمريکا به يک صلح فراگير در خاورميانه همچنان متعهد است


آمريکا به يک صلح فراگير در خاورميانه همچنان متعهد است
آمريکا به يک صلح فراگير در خاورميانه همچنان متعهد است

نخست وزير اسراييل در پی ملاقات با فرستاده ويژه آمريکا به خاورميانه گفته است که به صلح با فلسطينيان، متعهد است.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، روز چهارشنبه و در پی ديدار و گفتگو با جرج ميچل، فرستاده ويژه ايالات متحده به خاورميانه، گفت «بدبينان بسياری وجود دارند و شک و شبهه های فراوان و موانع زيادی بر سر راه صلح وجود دارد. يک راه تأييد آنها اين است که تلاشی انجام نشود. ما متعهد هستيم و من متعهد هستم تلاش کنم تا به يک توافق صلح دست يابيم.»

اين در حالی است که روز سه شنبه آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اسراييل، به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که ممکن است چاره انديشی بحران خاورميانه دهه ها بدرازا کشد.

البته آقای ليبرمن که شديدا ملی گرا ست بر پايه برنامه ای به مقام خويش برگزيده شد که از تمامی شهروندان اسراييلی -- از جمله عرب تباران -- می خواهد که نسبت به کشور يهود، سوگند وفاداری ياد کنند.

در اين ميان، آقای ميچل نيز گفت «پرزيدنت اوباما و خانم کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نسبت به يک صلح فراگير در خاورميانه و نسبت به توافقی بين اسراييل و فلسطينيان، و پايان درگيريها برای هميشه، همچنان کاملا متعهد هستند.»

مذاکرات صلح ميان دو طرف بخاطر از سر گرفته شدن شهرک سازی ها از سوی اسراييل در کرانه باختری رود اردن در پی بسر آمدن مهلت توقف ۱۰ ماهه عمليات ساخت و ساز، به خطر افتاده است.

XS
SM
MD
LG