لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

گروه چهار: اسراييل توقف شهرک سازی ها را تمديد کند


بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، می گويد در صورت تشکيل کشور فلسطينی نيروهای اسراييلی در مرزهای شرقی اسراييل، مستقر خواهند بود.

آقای نتانياهو تاکيد کرد حضور نيروهای اسراييلی در مرز با اردن باعث خواهد شد تا شبه نظاميان فلسطينی امکان قاچاق اسلحه را به نوار غزه نداشته باشند.

از سوی ديگر در نشست اهداف توسعه در هزاره سوم رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا نيز خواستار تمديد توقف شهرک سازی های اسراييل شد.

در نشست اهداف توسعه در هزاره سوم که در مقر سازمان ملل متحد در نيويورک برگزار شد، شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، و محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، با يکديگر ملاقات کردند.

بنا به گزارش ها، مسأله تمديد توقف شهرک سازی های اسراييل در سرزمين های فلسطينی، مورد گفتگو قرار نگرفته است.

بر اساس گزارش های روز سه شنبه، گروه چهار صلح خارميانه، متشکل از آمريکا، روسيه، سازمان ملل و اتحاديه اروپا طی بيانيه ای از اسراييل خواسته اند، توقف شهرک سازی ها را تمديد کند.

مقام های فلسطينی می گويند اگر اسراييل به تعهدات خود برای پايان دادن به شهرک سازی در مناطق اشغالی پايان ندهد، امکان پيگيری گفتگوهای مستقيم صلح وجود نخواهد داشت.

بيانيه گروه چهار قرار است پس از ملاقاتی در حاشيه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، صادر شود.

گروه چهار با حمايت مجدد از گفتگوهای صلح ابراز اميدواری کرد طی دوره ای يک ساله اسراييل و فلسطينيان به توافق هايی دست يابند تا امکان تشکيل کشوری فلسطينی، فراهم شود.

در همين حال روز سه شنبه، کترين اشتون، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا، پس از ملاقات با وزير امور خارجه آمريکا، از مقام های اسراييلی خواست پس از پايان ماه سپتامبر، شهرک سازی ها را از سر نگيرند.

طی ماه سپتامبر، پس از بيست ماه توقف مذاکرات، مقام های اسراييلی و فلسطينی به طور مستقيم با يکديگر، ملاقات کردند. هنوز معلوم نيست دور بعدی مذاکرات صلح اسراييل و فلسطينان چه زمانی، برگزار خواهد شد.

بيانيه گروه چهار بر لزوم توافق های موازی صلح ميان اسراييل، سوريه و لبنان تاکيد دارد و از کشورهای عرب خواسته است از گفتگوهای صلح اسراييل و فلسطينان، حمايت کنند.

در رويدادی ديگر گروه فلسطينی حماس از مصر خواست فوراً يک عضو ارشد اين گروه را که هفته گذشته در قاهره دستگير شد، آزاد کند. يک سخنگوی حماس گفت اين گروه دستگيری محمد دَبابِش را اهانتی به روابط حماس و مصر می داند. مقامات مصری محمد دبابش را به اتهام قاچاق تجهيزات مخابراتی به غزه، دستگير کردند.

XS
SM
MD
LG