لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

عمرو موسی: مذاکرات اخير اسراييل و فلسطينيان آخرين شانس برای صلح است


وزرای کشورهای عضو اتحاديه عرب از گروه های فلسطينی خواستند با حل اختلاف های خود با قدرت بيشتر در مذاکرات با اسراييل حاضر شوند.

شرکت کنندگان در نشست روز پنجشنبه اتحاديه عرب در قاهره همچنين تاکيد کردند دست دوستيشان همچنان به سوی اسراييل دراز است.

هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق، که رياست اين نشست را برعهده داشت اعلام کرد تازمانی که اسراييل به طور کامل از زمين هايی که در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد، خارج نشده و کشور مستقل فلسطينی تشکيل نشود، صلح در خاورميانه ممکن نخواهد بود. آقای زيباری اسراييل را در عدم دستيابی به صلح مقصر دانست.

انتظار می رود وزرای امور خارجه کشورهای اتحاديه عرب با طرح متنی، مواضع مشترک خود را در مورد مذاکرات اسراييل و فلسطين مشخص کنند.

عمرو موسی، دبيرکل اتحاديه عرب، مذاکرات اخير اسراييل و فلسطينيان را آخرين شانس برای صلح توصيف کرد و از شرکت کنندگان خواست از طرح صلح عربستان برای خاورميانه حمايت کنند. بر اساس اين طرح در ازای خروج اسراييل از زمين هايی که در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال شد، اين کشور می تواند با تمام کشورهای عربی روابط ديپلماتيک داشته باشد. با اين حال عمرو موسی در سخنان خود همچنين هشدار داد زمان همکاری بيشتر اعراب به پايان رسيده است.

نشست وزرای امور خارجه کشورهای اتخاديه عرب پس از مذاکرات صلح اسراييل و فلسطينيان در قاهره، برگزار شد.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا که ميانجی اين مذاکرات بود روز پنجشنبه در مصاحبه با يک شبکه تلويزيونی اسرائيل گفت در صورتيکه اسراييل برنامه تعليق شهرک سازی در کرانه باختری را تمديد کند، اقدامی بسيار مفيد انجام داده است.

طرح تعليق ۱۰ ماهه شهرک سازی در کرانه باختری دو هفته ديگر به اتمام می رسد. دفتر بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، روز پنجشنبه با انتشار بيانيه ای اعلام کرد، دولت قصد تمديد اين طرح را ندارد. با اين حال در اين بيانيه آمده است که نخست وزير اسراييل قصد دارد دامنه شهرک سازيهای آينده را محدود کند.

فلسطينی ها تهديد کرده اند در صورت از سر گرفته شدن شهرک سازی ها از مذاکرات مستقيم صلح خارج خواهند شد.

دور آخر مذاکرات در قاهره بدون دسترسی به نتيجه ملموسی پايان يافت. با اين حال محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی روز پنجشنبه تاکيد کرد برای دسترسی به صلح هيچ گزينه ای به جز مذاکره وجود ندارد.

از سوی ديگر آمريکا در تلاش برای برقرای صلح ميان اسراييل و سوريه است.

جرج ميچل، فرستاده ويژه آمريکا به خاورميانه روز پنجشنبه تاکيد کرد تلاش های جاری برای برقراری صلح ميان اسراييل و فلسطينيان بر تلاش هايی که برای حل اختلاف های سوريه و اسراييل انجام می شود، تاثير نخواهد گذاشت.

آقای ميچل اين سخنان را پس از ملاقات با بشار اسد رييس جمهوری سوريه، در گفتگو با خبرنگاران بيان کرد.

فرستاده ويژه آمريکا تاکيد کرد يک صلح جامع در منطقه شامل صلح ميان اسراييل و سوريه نيز می شود.

سفر کوتاه جرج ميچل به سوريه همزمان با پايان مذاکرات اسراييل و فلسطينيان در قاهره، بيانگر توجه روز افزون آمريکا به نقشی است که سوريه می تواند در اين مذاکرات ايفا کند.

XS
SM
MD
LG