لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

کنفرانس به سوی يک خاورميانه دموکراتيک در دانشگاه جرج تاون واشنگتن


کنفرانس به سوی يک خاورميانه دموکراتيک در دانشگاه جرج تاون واشنگتن
کنفرانس به سوی يک خاورميانه دموکراتيک در دانشگاه جرج تاون واشنگتن

کنفرانس به سوی يک خاورميانه دموکراتيک در روز شنبه، هفدهم ماه جاری ميلادی، در دانشگاه جرج واشنگتن برگزار شد.

کنفرانس به سوی يک خاورميانه دموکراتيک از سوی کميته همبستگی با خواست های دموکراتيک مردم ايران سازماندهی شد. در اين کنفرانس، جو استورک، مدير بخش خاورميانه و شمال آفريقای ديده بان حقوق بشر، اکبر گنجی از مخالفان سياسی خارج از کشور، روزنامه نگار و نويسنده کتاب تاريکخانه اشباح و تنی چند از اساتيد دانشگاهی و شخصيت های سياسی جهان عرب سخنرانی، بحث و تبادل نظر کردند.

جو استورک در سخنان خود اعتراضات آزاديخواهانه در پی انتخابات رياست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در ايران را سرآغازی برای بهار عرب خوانده و گفت: آنچه پس از انتخابات خرداد ماه سال ۱۳۸۸ اتفاق افتاد، دوران پيدايش و تکوين طولانی داشت. از نقطه نظر جنبش دانشجويی، جنبش کارگری، از نظر اعتراض های روشنفکران و از نقطه نظر جنبش زنان که شايد از همه مهمتر بود؛ همه اين ها نقش اصلی در ايجاد وقايع سال ۱۳۸۸ داشت. می توان گفت ايران اولين نوع از اين انقلاب ها و يا طغيان ها بود، که بعداً در بهار عرب شاهد آن بوديم.

اکبر گنجی در سخنان خود گفت بايد برای تامين امنيت در کشور قانون اساسی به نحوی تدوين شود که حقوق شهروندان تضمين شود.

آقای علی ابوزاکوک، رييس همايش شهروندان برای دموکراسی و توسعه انسانی و مدير اجرايی همايش توسعه سياسی و انسانی در ليبی و خانم دکتر دوجه مملوک، تونسی و استاد زبان عربی و فرانسوی در دانشگان تنسی، و همچنين خانم دکتر سحر خميس، مصری و استاد ارتباطات در دانشگاه مريلند، در سخنان خود به تجارب مبارزات آزاديخواهانه در جهان پرداختند.

XS
SM
MD
LG