لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

افزايش صادرات نفت کويت، عراق و ليبی


افزايش صادرات نفت کويت، عراق و ليبی
افزايش صادرات نفت کويت، عراق و ليبی

کويت هفت ماه است که به دليل افزايش تقاضا، صادرات نفت خود را افزايش داده است.

در همين رابطه، وزير نفت عراق ميگويد که اوپک تلاش ميکند، از طريق کنترل سطح توليد، قيمت نفت را در جهان متعادل و ثابت نگهدارد، ولی بی ثباتی سياسی بر قيمت نفت تأثير ميگذارد.

سامی راشد، رييس شرکت ملی نفت کويت، روز دوشنبه گفت که با توجه به افزايش تقاضا، هفت ماه پيش کويت صادرات نفت خود را به ۳ ميليون بشکه در روز رساند، و تا به امروز ميزان صادرات نفتی خود را در همان سطح نگهداشته است.

در همين حال، عبدالکريم لعيبی، وزير نفت عراق روز دوشنبه گفت اوپک با تمام امکانات به ويژه از طريق سطح توليد و صادرات خود تلاش ميکند تا نياز نفتی جهان را برطرف کند و قيمت نفت را متعادل و ثابت نگهدارد. ولی موضوعات سياسی مانع اين امر شده و بر روی قيمت نفت تأثير گذاشته اند.

عبدالکريم لعيبی افزود که در حال حاضر بی ثباتی سياسی بيشتر از ميزان توليد و يا عرضه و تقاضا تعيين کننده قيمت جهانی نفت است. صادرات نفت عراق همچنان رو به افزايش است و به گفته وی ميانگين صادرات نفت عراق در ماه جاری روزانه دستکم دو ميليون و۳۰۰ هزار بشکه خواهد بود.

از سوی ديگر ليبی اعلام کرد که بزودی سطح توليد و صادرات نفت اين کشور به ميزان پيش از قيام مردم، که منجر به سقوط حکومت استبدادی چهل ساله معمر قذافی، رهبر سابق اين کشور شد، خواهد رسيد.

عمر شاکماک، معاون وزير نفت ليبی، گفت که ميزان توليد و صادرات نفت اين کشور ظرف چند ماه آينده به سطح پيش از جنگ داخلی ليبی خواه رسيد؛ اما، يادآور شد که مشکلاتی مانند ترديد در مفاد قراردادهای گذشته، کمبود کارشناسان نفتی، و سوء مديريت ممکن است باعث تأخير در افزايش توليد شوند. او گفت صادرات نفت ليبی در حال حاضر روزانه بالغ بر يک ميليون و ۴۰۰ هزار بشکه است.

آقای شاکماک پيش بينی کرد، که تا سه ماه آخر سال جاری، صادرات نفت ليبی به يک ميليون و ۷۰۰ هزار بشکه خواهد رسيد، که درست برابر با ميزان صادرات نفت کشور در ژانويه سال گذشته است.

XS
SM
MD
LG