لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

دفاع سناتور مک کین از دولت اوباما


سناتور جمهوری خواه، جان مک کین، بطور علنی از یک مقام ارشد دولت اوباما حمایت کرد.

گروهی از جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا از ارتباط خانوادگی یکی از افراد نزدیک به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، به اخوان المسلین مصر ابراز نگرانی کرده اند. اما سناتور مک کین مخالف نظر این گروه است.

ماه پیش، میشل باکمن، نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه و ۴ تن از همتایانش در مجلس نمایندگان در نامه ای از بازرس کل وزارت امور خارجه آمریکا خواستند در مورد گذشتۀ خانوادۀ هما عابدین، معاون رئیس دفتر هیلری کلینتون تحقیق کند. آنها می خواهند بدانند که خانواده عابدین با اخوان المسلمین چه ارتباطی دارد. چهار عضو مجلس نمایندگان در نامه خودشان نوشته اند وزارت امور خارجه اخیراً اقداماتی در رابطه با اخوان المسلمین انجام داده که بطور قابل توجهی مثبت بوده است و آن اقدامات می تواند تهدیدی برای امنیت ایالات متحده باشد.

نامه از یک پژوهش امنیتی، که توسط گروهی غیردولتی انجام شده، نقل قول کرده که ۳ عضو خانواده عابدین با اعضا یا خود سازمان اخوان المسلیمن ارتباط دارند. پژوهش این ۳ نفر را پدر خانواده، که ۲۰ سال پیش درگذشته، و مادر و برادر هما عابدین معرفی کرده. این قانونگذاران معتقدند موقعیت شغلی هما میتواند بر سیاست گذاری وزارت امور خارجه تأثیرگذار باشد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه این نظرات را مهمل خوانده و به این گفته اکتفا کرده که هیلاری کلینتون به نظرات و حمایت هما ارج مینهد.

سناتور مک کین در صحن سنا نظرات اعضای مجلس را «حملاتی بی اساس و غیرضروری به زنی شریف» و خدمتگذار ملت خواند و گفت هیچگاه خطری از جانب خانواده عابدین متوجه آمریکا نبوده است.

روز چهارشنبه، خانم باکمن نامه ای به وزارت امور خارجه، بازرسی کل وزارت دفاع، وزارت امنیت داخلی و وزارت دادگستری نوشت و ادعا کرد که نامۀ گروه تحریف شده. در دفاع از خود، باکمن نوشته که هدف از نامۀ اول این بود که نگرانیهای جدی را که در مورد امنیت ملی داشته مطرح کند و پاسخی به سؤالهایش در مورد اخوان المسلمین بگیرد. باکمن گفته مسأله خاتمه نیافته و آن را پیگیری خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG