لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۶

طراح آنتی ویروس مک آفی: «جانم در خطر است»


تصویر جان مک آفی در گواتمالا توسط پلیس منتشر شده است.
تصویر جان مک آفی در گواتمالا توسط پلیس منتشر شده است.
جان مک آفی، کارآفرین نام آشنای آمریکایی فن آوری و طراح نرم افزار ضدویروس «مک آفی» در گواتمالاست. اما او می گوید می خواهد به آمریکا بازگردد.

مک آفیمی گوید در بلیز به ظن دست داشتن در قتل همسایه اش تحت پی گرد است. او روز یکشنبه در گواتمالا یک نشست خبری اینترنتی برگزار کرد. آقای مک آفی هفته گذشته به جرم ورود غیرقانونی به گواتمالا در آن کشور بازداشت شد. او پیشتر گفته بود که به سبب تحت تعقیب بودن در بلیز،‌ به آن کشور بازنخواهد گشت چون جانش در خطر می افتاد. مک آفیدر نشست خبری روز یکشنبه بار دیگر این گفته را تکرار کرد.

آقای مک آفیدر پاسخ به یکی از پرسش هایی که در این نشست خبری اینترنتی مطرح شد گفت که برای گریز از استرداد به بلیز، خواهان بازگشت به ایالات متحده است و اگر به بلیز بازگردانده شود، امیدی به زنده ماندن نخواهد داشت.

جان مک آفیکه ۶۷ ساله است، هفته گذشته همراه دوست دختر ۲۰ ساله اش به گواتمالا رفت. او ادعا می کند که وبلاگی که از چند هفته پیش نوشتن و انتشار آن را آغاز کرده، به دولت بلیز و صنعت گردشگری در آن کشور که ۷۰ درصد اشتغال دولت آن را ایجاد می کند، صدمه زده است. وی می گوید مقام های دولت بلیز از وی خشمگین هستند.

تقاضای آقای مک آفی برای پناهنده شدن به گواتمالا به سبب ورود غیرقانونی او به آن کشور رد شده است. وکلای وی به دنبال صدور حکم رد این تقاضا، فرجام خواهی کرده اند.

این کارآفرین شاخص فن آوری به دنبال قتل گرگوری فال، شهروند آمریکایی دیگری که در بلیز همسایه او بود، در ماه نوامبر آن کشور را ترک کرد و مدعی شد که مسئولان دولت بلیز در پی او هستند چون از میزان ارتشا‌ء در دولت بلیز آگاه است.

مقام های بلیز اما، ضمن ابراز تردید نسبت به سلامت روانی مک آفی، می گویند که وی مظنون اصلی حادثه قتل همسایه اش نیست و فراخوانده شدن وی برای پاسخ گفتن به پرسش های پلیس در خصوص این قتل بوده است.

جان مک آفیکه سال ها پیش به بلیز مهاجرت کرد، در پی طراحی برنامه آنتی ویروس مک آفیو فروختن آن، به ثروت هنگفتی دست یافت. او می گوید می خواهد سال های باقیمانده عمرش را در آرامش بگذراند.
XS
SM
MD
LG