لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

دادگاه انقلاب ایران مازیار بهاری را به ۱۳ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد


دادگاه انقلاب ایران مازیار بهاری را به ۱۳ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد
دادگاه انقلاب ایران مازیار بهاری را به ۱۳ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی، مازیار بهاری خبرنگار و مستندساز ایرانی کانادایی را به بیش از ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

آقای بهاری، خبرنگار مجله نیوز ویک، پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه گذشته در ایران دستگیر شد و به مدت ۱۱۸ روز در زندان انفرادی در بازداشت بود.

براساس حکم صادره دادگاه انقلاب ایران، مازیار بهاری به اتهام «اجتماع و تبانی با قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور به پنج سال، چهار سال حبس به جهت جمع آوری و نگهداری اسناد محرمانه و طبقه بندی شده، یک سال به جهت توهین به رئیس جمهوری و یک سال حبس به جهت اخلال در نظم عمومی و هفتاد و چهار ضربه شلاق» محکوم شده است.

مازیار بهاری که با پرداخت وثیقه سه میلیارد دلاری آزاد شد، پس از آزادی به محل اقامت خود در بریتانیا بازگشت.

دادگاه انقلاب در حکم خود اعلام کرده است آقای بهاری می تواند تا ده روز دیگر درخواست تجدید نظر در این حکم را به دادگاه ارائه کند.

مازیار بهاری در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز گفته است به این دلیل که برای حکم دادگاه و اصل محکومیت اعتباری قائل نیست، درخواست تجدید نظر در حکم غیابی را نخواهد کرد.

وی به نیویورک تایمز گفته است دولت با صدور چنین احکامی قصد دارد مردم را از حضور در خیابان ها در سالگرد نا آرامی های پس از انتخابات باز دارد و در دل خبرنگارانی که قصد دارند این اعتراض ها را تحت پوشش خبری قرار دهند، وحشت ایجاد کند.

آقای بهاری که ۴۲ سال دارد، هفته گذشته در مصاحبه با روزنامه کانادایی تورنتو استار از تهدید تلفنی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران خبر داده بود.

مقامات ایران این خبرنگار ایرانی کانادایی را به عضویت در یک شبکه که فعالیت های آن بر براندازی حکومت جمهوری اسلامی متمرکز شده است، متهم کرده اند.

جایزه آزادی مطبوعات «هنری نانن» آلمان روز ۱۷ اردیبهشت ماه (هفتم ماه مه)، به روزنامه نگاران ایرانی اعطا شد که مازیار بهاری به نمایندگی از همکارانش آن را در هامبورگ دریافت کرد.XS
SM
MD
LG