لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۲۵

جلسه بحث و گفت وگوی مازیار بهاری، خبرنگار ایرانی- کانادایی دردانشگاه تورنتو


جلسه بحث و گفت وگوی مازیار بهاری، خبرنگار ایرانی- کانادایی دردانشگاه تورنتو

درجلسه بحث و گفت و گویی که روز جمعه پنج مارس دردانشگاه تورنتو برگزارشد، مازیار بهاری، خبرنگارایرانی- کانادایی مقیم بریتانیا، برای اولین بار پس از آزادی از زندان اوین، در مورد فعالیت های خبری در ایران و نیز تجربیات خود از بازداشت، با گروهی از شهروندان مقیم این شهر گفتگو کرد.

این جلسه که به ابتکار سازمان کانادایی مدافع آزادی بیان، و با حمایت گروهی از نهادهای ایرانی-کانادایی در دانشگاه تورنتو برگزار شد، بخشی از کارزار بین المللی بود که برای ابراز حمایت از روزنامه نگاران و خبرنگاران ایرانی دربند در ایران آغاز شده است و تا اواخر ماه جاری ادامه خواهد یافت.

این کارزار که زیرعنوان «جامعه آینده ما، جامعه ای آزاد خواهد بود» و با حمایت ده ها سازمان و نهاد بین اللملی مدافع آزادی بیان و حقوق خبرنگاران آغاز شده است، با ارسال نامه ای به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط خبرنگاران ایرانی از زندان شده است.

آرنولد آمبر، رئیس سازمان کانادایی مدافع آزادی بیان، در اظهارات خود در ابتدای برگزاری جلسه درمورد اهمیت دفاع از خبرنگاران و روزنامه نگاران ایرانی دربند و رساندن ندای اعتراض های بین المللی نسبت به بازداشت، بدرفتاری، شکنجه و نقض آزادی بیان و آزادی عقیده روزنامه نگاران ایران و سراسر جهان سخن گفت.

مازیار بهاری دراین جلسه با مارک کوهن، خبرنگار روزنامه تورنتواستار، درباره تجربیات خود از بازداشت ١١٨ روزه در زندان اوین، بازجویی های روزانه و پیامدهای روحی و روانی آن گفت و گو کرد.

مازیار بهاری، خبرنگار نشریه نیوزویک در ایران، درپی ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه گذشته از سوی نیروهای امنیتی درتهران دستگیر و به مدت ١١٨ روز در زندان اوین بازداشت شد.

این خبرنگارایرانی- کانادایی، که بدون تفهیم اتهام و برگزاری دادگاه، به مدت ١٠٧ روز در زندان انفرادی دربازداشت به سر برده بود، روز ٢٠ اکتبر به قید وثیقه آزاد شد.

آقای بهاری پیش از آزادی و خروج از ایران ناچار شد با شرکت در یک برنامه تلویزیونی به همکاری خبرنگاران با سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای غربی اعتراف کند.

مازیار بهاری که تحصیلات عالیه خود را در رشته ارتباطات، دردانشگاه کونکوردیا در کانادا تکمیل کرده است، فیلم های مستندی برای کانال ٤ تلویزیون بی بی سی تهیه کرده و از سال ١٩٩٨، خبرنگار نشریه نیوزویک در ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG