لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

کتاب خاطرات مازیار بهاری از زندان اوین


کتاب خاطرات مازیار بهاری از زندان اوین
کتاب خاطرات مازیار بهاری از زندان اوین

«سپس به سراغ من آمدند» خاطرات مازیار بهاری، خبرنگار و مستندساز ایرانی کانادایی مقیم بریتانیاست که به تازگی در کانادا منتشر شده است.

بهاری که برای پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد و چندین ماه در زندان اوین مورد بازجویی، ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفت. وی به مدت ۱۱۸ روز در زندان انفرادی در بازداشت بود.

کتاب «سپس سراغ من آمدند»، خاطرات مازیار بهاری که به تازگی در کانادا منتشر شده است، روایت پیشینه فعالیت های سیاسی اعضای خانواده اش و در نهایت بازداشت یو در زندان جمهوری اسلامی است. آقای بهاری در این کتاب به دوران بازداشت در زندان، روابط خود با بازجوی زندان اوین و به زنده نگه داشتن امید و دوری جستن از نفرت نسبت به این فرد اشاره می کند. آقای بهاری در مصاحبه با رسانه ها گفته است که بازجویان وی در اوین از شیوه های پیشرفته استفاده می کردند تا وی و دیگر زندانیان را به پذیرش جرایم مرتکب نشده، وادار کنند. با وجودی که هنوز اتهام های مطرح شده علیه این خبرنگار ۴۴ ساله روشن نیست، اما وی به جاسوسی برای سازمان های اطلاعاتی امنیتی ایالات متحده، بریتانیا و اسراییل متهم شده بود. بازجویان در نهایت وی را به شرکت در اعترافات تلویزیونی وادار کردند.

بهاری که پس از آزادی و خروج از ایران بارها مورد تهدید قرار گرفته بود، آشکارا در مورد بدرفتاری مقام های امنیتی و بازجوهای اوین سخن گفته است. مازیار بهاری در دهه شصت شمسی و زمانی که در دهه بیست زندگی خود بود، به کانادا مهاجرت کرد و در رشته ارتباطات در دانشگاه کونکوردیا در مونترال تحصیل کرد. وی در سال ۱۳۷۶ به عنوان خبرنگار نیوزویک اخبار ایران را پوشش می داد و مستند می ساخت.

این خبرنگار ایرانی کانادایی مقیم لندن، در تابستان سال ۱۳۸۸ در مقام خبرنگار نشریه نیوزیوک به ایران سفر کرد تا اخبار انتخابات ریاست جمهوری را پوشش دهد. اما پس از نا آرامی های پس از انتخابات و اعتراض به تقلب و ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، مازیار بهاری در منزل والدینش در تهران بازداشت شد.

مازیار بهاری پس از کارزارهای بین المللی نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران و مدافع آزادی بیان و نشریه نیوزویک، در مهر ماه همان سال به قید وثیقه سیصد هزار دلاری آزاد شد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز بازداشت آقای بهاری را محکوم کرده بود.

آقای بهاری به نشریه تورنتو استار گفته است که بازجویان از وی قول گرفتند تا با مخفی کردن دستگاه های شنود در منازل خانواده های ایرانی در تبعید، برای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی جاسوسی کند و وی نیز موافقت کرده بود، اما بنا به گفته خود، پس از خروج از ایران، با ارسال یک یادداشت اینترنتی به بازجوی خود، از هرگونه همکاری با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران سرباز زد.

XS
SM
MD
LG