لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

دیدار دوجانبه دونالد ترامپ و ترزا می در بریتانیا؛ احتمالا درباره ایران هم گفتگو می‌شود


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفتگو کرد. این دیدار در «چکرز» اقامتگاه تابستانی نخست وزیر بریتانیا خارج از لندن برگزار شد.

آرش سیگارچی خبرنگار اعزامی صدای آمریکا می گوید این دیدار درباره مسائل سیاست خارجی، از جمله خاورمیانه است. به نظر می رسد درباره ایران نیز گفتگو شود.

بریتانیا و آمریکا هر چند درباره برجام اختلاف نظر دارند اما آنها درباره توقف برنامه موشکی تهران و همچنین مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه اتفاق نظر دارند.

پیش از آغاز گفتگوهای دو جانبه در چکرز، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت که روابط میان بریتانیا و آمریکا همچنان «بسیار قوی» است. او به مطالبی که پیشتر به نشریه «سان» گفته بود، اشاره ای نکرد.

استیو هرمن، خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا از لندن می نویسد، مصاحبه رهبر آمریکا با نشریه بریتانیایی «سان» که در آن از سیاست ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا انتقاد شده بود، بر دیدار آقای ترامپ و خانم می سایه افکنده است. در آن مصاحبه، دونالد ترامپ از بوریس جانسون، وزیر امورخارجه سابق بریتانیا در کابینه خانم می تعریف کرد و وی را جایگزین مناسبی برای ترزا می خواند. آقای ترامپ همچنین در مصاحبه مهاجران را عامل جرائم در لندن عنوان کرد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالات در مورد مصاحبه رئیس جمهوری آمریکا با روزنامه «سان» گفت: «رئیس جمهوری، نخست وزیر را دوست دارد و به او احترام بسیار زیادی می گذارد. و همانطور که در مصاحبه با سان گفت، خانم نخست وزیر فرد بسیار خوبی است و رئیس جمهوری هرگز حرف بدی درباره او نزد.»

دونالد ترامپ برای سفر به مناطق مختلف بریتانیا از هلی کوپتر استفاده می کند. وودی جانسون، سفیر آمریکا در بریتانیا گفته است که رئیس جمهوری «از چیزی اجتناب نمی کند» و استفاده از هلی کوپتر برای این است که سفر ۲۴ ساعته اش تا جایی که می تواند تاثیر گذار باشد.

بریتانیا شاهد اعتراضات خیابانی علیه اولین سفر پرزیدنت ترامپ در ۱۸ ماه گذشته به بریتانیا است که با هوا کردن یک بادکنک همراه شده است.

صادق خان، شهردار لندن گفته است اعتراضات علیه آمریکا نیست بلکه منعکس کننده مخالفت با «سیاست ترس و ناامیدی» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG