لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

تظاهرات روز جهانی کارگر در شهرهای جهان


تظاهرات روز جهانی کارگر در شهرهای جهان
تظاهرات روز جهانی کارگر در شهرهای جهان

به مناسبت فرا رسیدن اول ماه مه، روز جهانی کارگر، هزاران نفر در جنوب اروپا تظاهرات کردند و علیه وضعیت بد اقتصادی و بیکاری شعار دادند.

اتحادیه های کارگری در یونان، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و فرانسه از تظاهرات سنتی روز کارگر برای نشان دادن عصبانیت و نارضایتی خود از وضعیت اقتصادی حاکم بر اتحادیه اروپا بهره می جویند. این سیاست ها بر صرفه جویی تاکید می کنند اما اتحادیه ها می گویند کشورها را بیشتر به رکود اقتصادی می کشانند.

تظاهرکنندگان ایتالیایی در تورین با پلیس درگیر شدند و رهبران سه اتحادیه عمده ایتالیا در شهر مرکزی ریه تی، اصلاحات نخست وزیر ماریو مونتی را به باد انتقاد گرفتند. با گسترش بیکاری و ناتوانی مردم در پرداختت وام هایشان، مواردی از خودکشی افراد گزارش شده است.در مادرید ده ها هزار نفر زیر باران در میدان اصلی شهر جمع شدند و علیه وضعیت بد

اقتصادی شعار سر دادند و همزمان در آتن، حدود ۵۰۰۰ کارگر، دانشجو و بازنشسته تظاهرات کردند. آنان پلاکاردهایی را حمل می کردند که از جمله خواستار اعمال قانون مالیات بر ثروتمندان می شد. قرار است روز یکشنبه آینده در یونان انتخابات پارلمانی برگزار شود.

در فرانسه نیز در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات روز کارگر برگزار شد.

در پرتغال دو اتحادیه بزرگ کارگری در تظاهرات شرکت کردند. در این کشور ده ها هزار کارگر بیکار شده اند. پرتغال سیاست های ریاضتی سختی را اعمال کرده که باعث افزایش رکود شده و بیکاری را به ۱۵ درصد رسانده است.

میزان بیکاری در اسپانیا نیز تقریبا به ۲۵ درصد در سه ماه نخست سال رسیده است.
تظاهرات گسترده روز جهانی کارگر در مسکو نیز برگزار شد. در این تظاهرات دمیتری مدودیف و ولادیمیر پوتین نیز حضور یافتند.

هزاران نفر در خیابان های اندونزی، فیلیپین، استانبول ، سئول ، بیروت در لبنان، هاوانا در کوبا و بسیاری دیگر از شهرهای جهان در تظاهرات شرکت کردند.

در ایران به دلیل عدم صدور مجوز تظاهرات، مراسمی با حضور کارگران و شماری از مسئولان برگزار شد.

XS
SM
MD
LG