لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

جیم متیس از مرز آمریکا با مکزیک بازدید کرد


جیم متیس- آرشیو
جیم متیس- آرشیو

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه با سفر به ایالت تگزاس از مرز ایالات متحده با مکزیک بازدید کرد. او در این روز وارد شهر مک آلن در جنوب شرقی این ایالت شد.

به فرمان پرزیدنت ترامپ، شماری از نیروهای نظامی آمریکا برای مقابله با آنچه «احتمال هجوم مهاجران غیرقانونی» خوانده شده است، در برخی از مناطق مرزی در جنوب مستقر شده اند.

آقای متیس در سفر به مک آلن که فاصله کمی با مرز مکزیک دارد، از کمی بیش از یک هزار تن از سربازان که جهت کمک به مرزبانان آمریکایی به این منطقه اعزام شده اند بازدید کرد.

وزیر دفاع آمریکا پیشتر در روز سه شنبه هنگام استقبال از خالد العطية، همتای قطری در پنتاگون گفت که حتی با وجود نزدیک شدن تدریجی کاروان مهاجران به مرزهای آمریکا، هنوز تغییری در ماموریت محوله به سربازان آمریکایی اعزام شده به مرز ایجاد نشده است و واکنش آمریکا بستگی به نوع و میزان تهدید مرزهای جنوب کشور دارد.

در تقریبا دو ماه اخیر، گروهی از مهاجران از آمریکای مرکزی بویژه از السالوادور و گواتمالا که تعداد آنها بین سه تا پنج هزار نفر تخمین زده می شود، به منظور مهاجرت به آمریکا پیاده یا با هر وسیله ممکن به سمت شمال و مرز آمریکا با مکزیک روانه شده اند.

دولت ترامپ نیز چند هزار سرباز را به برخی از گذرگاه های مرزی در دو ایالت تگزاس و آریزونا اعزام کرده است و کاخ سفید نیز اعلام کرده است که به هر قیمتی از هجوم مهاجران غیرقانونی جلوگیری خواهد کرد.

وظیفه حفاظت از مرزهای آمریکا با اداره «گمرک و حفاظت از مرزها» است که زیر نظر وزارت امنیت ملی فعالیت می کند.

مخالفان اعزام نیروی نظامی به مرزها می گویند مرز آمریکا با مکزیک با تهدید امنیتی خاصی روبرو نشده است در حالیکه شمار سربازان اعزامی از مجموع تعداد نیروهای آمریکا در عراق و سوریه فراتر رفته است.

وزیر دفاع آمریکا نیز می گوید ماموریت نظامیان اعزام شده به مرزها کاملاً مشخص است.

چندی پیش رئیس جمهوری آمریکا گفت که در صورت نیاز تعداد نیروهای نظامی اعزامی به مرزهای جنوبی تا ۱۵۰۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG