لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

توافق آمریکا، چین، روسیه و کشورهای آ سه آن برای جلوگیری از برخورد هواپیماهای نظامی


وزرای دفاع ۱۸ کشور، از جمله ۱۰ عضو اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی، موسوم به آسه ان، در مورد «دستور العمل چند جانبه برای جلوگیری از برخورد هواپیماهای نظامی» توافق کردند.

این توافق روز شنبه ۲۸ مهر در آخرین روز گردهمایی این وزرا در سنگاپور و با حضور جیم متیس وزیر دفاع آمریکا و وزرای دفاع روسیه و چین به دست آمد.

وزیر دفاع سنگاپور در این باره گفت که این توافق اصولی، جنبه الزام آور ندارد و مشابه توافق سال گذشته همین گروه، که برای جلوگیری از تصادف کشتی‌ها جنگی در آب‌های آزاد حاصل شد، است.

نگ انگ هن توضیح داد: «مشخصا در سه مورد، پیشرفت داشته‌ایم؛ نخست در مورد مقابله با تروریسم، دوم افزایش توانایی هایمان برای مقابله با تهدیدهای میکروبی، شیمیایی و بیولوژیک، و سوم، دستیابی به دستورالعمل و کدهای چند جانبه برای جلوگیری از برخورد هواپیماهای نظامی در آسمان.»

سال گذشته یک بمب افکن بی ۵۲ آمریکا به نشانه نارضایتی واشنگتن از ادعاهای ارضی پکن در دریای جنوبی چین، بر فراز آن منطقه به پرواز درآمد، که با اعتراض متقابل پکن روبرو شد.

وزیر دفاع آمریکا نیز روز جمعه در مهمانی ناهار کاری با همتایان خود در سنگاپور بر ضرورت بهبود روابط واشنگتن و پکن، و جلوگیری از برخورد نظامی ناخواسته بین نیروهای طرفین تاکید کرد.

جیم متیس گفت: «ما خواستار روابط سازنده بین آمریکا و چین هستیم. واشنگتن خواستار همکاری با پکن، بویژه در مورد خلع سلاح اتمی کره شمالی، است. این کار نه تنها به نفع آمریکا و چین است، بلکه به برقراری صلح و امنیت در منطقه و جهان نیز کمک می‌کند. بارها تاکید کرده ام که واشنگتن همچنین خواستار آزادی دریانوردی در دریای جنوبی چین و جلوگیری از نظامی شدن این آبراه حساس است.»

سه سال پیش، آمریکا و چین برای جلوگیری از تصادف هواپیماهای نظامی به صورت دو جانبه توافق کردند، اما توافق سنگاپور که شنبه به دست آمد، اولین «دستورالعمل و کدهای چند جانبه» در این خصوص است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG