لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

تاکید آمریکا بر حفظ جان غیرنظامیان؛ واشنگتن انتظار دارد اسرائیل مطابق قوانین بین‌المللی عمل کند


US North Korea
US North Korea

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز ۵شنبه ۲۵ آبان به دفاع از موضع دولت بایدن نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در حملات اسرائيل پرداخت و گفت حتی در ۲۴ ساعت گذشته تماسهایی در این مورد برقرار بوده و یادآوری شده که واشنگتن انتظار دارد آن کشور مطابق قوانین بین‌المللی عمل کند.

اسرائيل می گوید عملیات نظامی‌اش باز هم گسترده‌تر می‌شود. هرتزی هالوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرايیل در یک بیانیه اعلام کرد که به انهدام نظامی حماس در نوار غزه نزدیک هستند.

ارتش اسرائیل در ادامه عملیات ۴شنبه که وارد آن بیمارستان شدند و تعدادی سلاح و دیگر اشیاء حاکی از پناه گرفتن حماس در بیمارستان یافتند ۵شنبه خبر دادند که ورودی یک تونل حماس و یک اتومبیل حاوی تسلیحات در محوطه بیمارستان شفا نیز پیدا کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شهر غزه را «میدان جنگ» توصیف کرده و می‌گوید نباید غیرنظامی در آن میدان باشد و با دولت اسرائيل و سازمانهای بین المللی سعی دارند راهی پیدا کنند که آنها را از آنجا خارج کنند.

به گفته میلر، دولت بایدن می خواهد محلهایی امن برای غیرنظامیان و بیماران ایجاد شود و در این مورد هر روز با دولتمران و نظامیان اسرائیل صحبت می‌کنند. در عین حال، میلر حماس را برای کشته شدن غیرنظامیان مقصر می داند زیرا «این حماس است که از داخل بیمارستان، مدرسه، مسجد و دیگر ساختمانهای مخصوص غیرنظامیان استفاده می کند».

یکی از جدیدترین نظرسنجی‌های انجام شده توسط اِن پی آر، پی بی اس و ماریست نشان میدهد که آمریکائیان بیشتر اکنون معتقدند اسرائيل در پاسخ دادن به یورش ۱۵ مهر حماس زیاده‌روی کرده و زمان آتش‌بس فرا رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تأکید بر این که تلفات غیرنظامی بسیار بالا بوده می‌گوید دولت بایدن بر اساس نظرسنجی موضع نمی‌گیرد بلکه منافع ملی آمریکاست که تعیین‌کننده است.

میلر تلفات فلسطینیهای غیرنظامی را یک فاجعه توصیف کرد اما گفت مسئولیت آن بر دوش حماس است که این درگیری را شروع کرد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG