لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

محبوبیت یک میزبان تلویزیونی سکسی، نمایانگر تضادها در پاکستان


محبوبیت یک میزبان تلویزیونی سکسی، نمایانگر تضادها در پاکستان
محبوبیت یک میزبان تلویزیونی سکسی، نمایانگر تضادها در پاکستان

بسیاری از مردم پاکستان، «ماتیرا»، میزبان یک برنامه تلویزیونی پرطرفدار در این کشور را به خاطر مطرح کردن موضوع های «تابو» از جمله عشق و بیماری ایدز، پا ازگلیم زنانه خود بیرون گذاشتن و پوشیدن لباس های سکسی، فردی غیراخلاقی می خوانند.

«ماتیرا محمد» با وجود همه این القاب و اسامی در پاکستان امروز جایگاهی چون «پاریس هیلتون» در جوامع غربی دارد. مردم یا او را عاشقانه دوست دارند و یا نسبت به او ابراز تنفر می کنند و این زن جوان و زیبا در حالی که برخی از منتقدینش او را «فاسد» و «هرزه» می نامند در جامعه پاکستان غوغایی بر پا کرده است. از سوی دیگر بسیاری از افراد نیز از اینکه او شهامت به بحث کشیدن مسایلی چون جنسیت، سکس و بیماری ایدز در یک جامعه بسته را دارد از او تقدیر می کنند: «بسیاری از مردم مرا از روی لباس هایی که می پوشم قضاوت می کنند و می گویند من زن بدی هستم. اما لباس بیانگر شخصیت یک انسان نیست.»

«ماتیرا» که از طریق تلویزیون های ماهواره ای در سراسر جهان با اسم کوچک خود شناخته می شود می گوید: «خیلی دیگر از زنان معروف هم دامن های کوتاه می پوشند و سر و سینه خود را به نمایش می گذارند اما کسی به آن ها توجهی ندارد. من هرجا که قدم بگذارم یک «شو» شروع میشه و با رفتن من هم این «شو» تمام میشه!»

محبوبیت «ماتیرا» بیش از هرچیز به خاطر هوش، ذکاوت، بذله گویی، جاذبه جنسی و بیش از هرچیز جنبه های شوک آوری است که در بیان و حرکات او وجود دارد. اما بیش از هرچیز «ماتیرا» نمایانگر تضادهای بی شماری است که امروز کشور پاکستان و ملت آن را در بر گرفته است. کشوری که در خارج از مرزها، به آن به چشم سرزمین بمب گذارهای انتحاری، مکان گردهمایی مسلمانان بنیادگرا و محل وقوع حوادث و فجایع طبیعی و مرگبار نگاه می شود.

«مظهرزعیدی» فیلمساز مستند پاکستانی می گوید: «ظاهرا در جامعه امروز پاکستان، پرهیزکاری حرف اول را می زند اما بعد شما دخترهایی چون ماتیرا را دارید که همه مرزها را شکسته اند و در عین حال طرفداران بیشماری دارند. پاکستان یک جامعه خیلی خیلی پیچیده است. از یک طرف به شدت پایبند اخلاق و وفادار به مذهب و متعصب است و از سوی دیگر در بند حفظ ظاهر و به شدت متظاهر.»

«ماتیرا» ١٩ سال دارد و حرفه تلویزیونی خود را با یک برنامه هفتگی «یوگا» شروع کرده است اما کمی بعد کار میزبانی برنامه «نشانه های عشق» را آغاز کرد. برنامه ای که در ساعات دیر وقت شب اجرا می شود. اما لباس های بدن نما، افکار سکسی و تجزیه و تحلیل های او از روابط بین زن ها و مردها، برنامه «ماتیرا» را در مدت کوتاهی تبدیل به یکی از پرتماشاگرترین شوهای تلویزیونی پاکستان کرد. این برنامه وقتی به اوج محبوبیت رسید که مرد تماشاگری ضمن تلفن به «ماتیرا» با لحنی شهوت آمیز به او ابراز عشق کرد. در اینجا بود که «ماتیرا» بدون کوچکترین تاملی به او جوابی دندان شکن داد: «پاکستان..برایت متاسفم چون خیلی محرومیت جنسی کشیده ای. برو دوست عزیز سراغ همسرت ..اگر همسری نداری برو زن بگیر..یا یک کار دیگه ای انجام بده..برو این محرومیتت رو ببر یک جای دیگه چون یک برنامه تلویزیونی زنده جای این کارا نیست.»

در مدتی کوتاه، ویدیوی این برنامه زنده دست به دست گشت و همه جا صحبت از جواب «ماتیرا» به این تماشاگر تلویزیونی بود. کم کم بذله گویی های این مجری برنامه هم هر روز بیشتربه محبوبیت او افزود. یک بار در یکی از این برنامه ها، «ماتیرا» از زنان تماشاگر برنامه اش می خواست تا سگ هایشان را بدون قلاده بیرون نبرند: «به نظر من مردها اصلا مثل سگ ها نیستند...به نظر من، سگ بهترین دوست بشره اما درعین حال میتونه آدم رو گاز بگیره. بستگی داره که با این سگ چگونه رفتار بشه.»

«آفیا فیراز» زن ٢۵ ساله ای که بعضی از برنامه های «ماتیرا» را تماشا کرده است می گوید: «به نظر من این برنامه خیلی خیلی زننده و یک رسم تازه اما بسیار بدی برای جامعه پاکستان است.»

جوان ٢٨ ساله ای به نام «ضیا احمد» با این حرف مخالف است: «من فکر می کنم افرادی مثل «ماتیرا» نمایانگر آینده کشور ما هستند. این نوع افراد هستند که با جرات و شهامتی که دارند مرزها را در هم می شکنند و درباره مسایلی صحبت می کنند که حتی رسانه ها هم جرات بررسی آن را ندارند. تنها با وجود افرادی چون ماتیراست که ما می توانیم پیشرفت کنیم و از این جامعه بسته بیرون بزنیم.»

«ماتیرا» روی صفحه کوچک تلویزیون نقش یک دختر گیج را بازی می کند که حرف های اساسی اش را با زبانی ساده و گاه حتی بچه گانه بیان می کند. اما در حقیقت او یک مجری حرفه ای و با وجود سن و سال کم با تجربه است که از وضعیت جامعه در حال زوال کنونی پاکستان به خوبی آگاهی دارد. جامعه ای که در آن بنیادگرایی مذهبی رشدی روزافزون و سریع به خود گرفته است و بودجه عظیم نظامی در آن جایی برای رسیدگی به وضعیت اسفناک سیستم تعلیماتی باقی نگذاشته است.

عندلیت رعنا، سردبیر نشریه «اکسپوزه» چاپ کراچی که این هفته تصویری از «ماتیرا» را روی جلد خود به چاپ رسانده است می گوید: «ماتیرا یک زن جوان مطلع و بسیار هوشمند است. این نقش به ظاهر گیج و ساده ای که او بازی می کند هم در واقع بخشی از کاراکتری است که او برای این شوی تلویزیونی خلق کرده است.»

«ماتیرا» می داند که جامعه پاکستانی یک جامعه بسته و عقب افتاده است که هرچند به ظاهر به او لبخند می زند اما می تواند از پشت به او خنجر بزند. او بیش از هر چیز یک زن مسلمان است که به سختی می توان به او برچسب «فمینیست» بودن زد اما در برنامه تلویزیونی خود به رسوا ساختن آن عده از مسلمانانی که در خفا مشروب می نوشند اما در جمع آن را نفی کرده و گناه کبیره می شمارند می پردازد. او می گوید رابطه اش با خدا یک رابطه شخصی است.

با این همه «ماتیرا» می داند که تهدیداتی که علیه او از سوی تندروهای مذهبی می شود حقیقی است اما می گوید افرادی را برای مواظبت از خود استخدام کرده است: «افراد جنایتکار همه جا پیدا می شود حتی وسط ناف بورلی هیلز!»

با وجود ظاهر سکسی و حرف های برانگیزنده، بیشترین طرفداران «ماتیرا» را زنان تشکیل می دهند. این زن ها برخی با حالت شوک و ناباوری او را تماشا می کنند، برخی شیفته افکار او هستند و بعضی دیگر هم می خواهند از او بیاموزند. شوهای «ماتیرا» مطلقا «سکسی» به شمار نمی رود و او ضمن اجرا تلفن هر کسی که بخواهد با او حرف بزند را جواب می دهد: «شما باید مردم را درباره استفاده از کاندوم و تجاوز، به خصوص تجاوزهای جنسی نسبت به کودکان آگاه کنید. اما اغلب مردم پاکستان فکر می کنند من دیوانه ام و همین تعصب ها و کوته نگری آن هاست که باعث وجود جنایت و تروریسم می شود.»

«ماتیرا» می گوید:«من خودم در بچگی مورد تهاجم قرار گرفتم. ب عد فهمیدم که دنیا جنگلیه که در آن یا باید شکار کنی و یا اینکه شکار بشی ..و من همانجا تصمیم گرفتن که شکارچی باشم.»

سازمان های مذهبی از جمله «جامعه اسلامی» پاکستان تا کنون چندین بار رفتار و سخنان «ماتیرا» را نفی کرده اند. «سامی شاه» یک کمدین استند آپ پاکستانی می گوید: «برای بخش عظیمی از یک جامعه مسلمان و محافظه کار، حتی فکر کردن به یک زن در رابطه با سکس هم وحشت آور است. برای آن ها این تصور که یک زن هم می تواند از ارتباط جنسی لذت ببرد غیر ابل قبول و بیشتر از حد تحمل آن هاست.»

XS
SM
MD
LG