لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

برپایی نمایشگاهی در لس آنجلس به مناسبت سالروز درگذشت معصومه سیحون


برپایی نمایشگاهی در لس آنجلس به مناسبت سالروز درگذشت معصومه سیحون
برپایی نمایشگاهی در لس آنجلس به مناسبت سالروز درگذشت معصومه سیحون

یک سال از درگذشت معصومه سیحون، بانوی هنرمند و گالری داری که نقش برجسته ای در زندگی بسیاری از هنرمندان پیشکسوت در زمینه هنرهای تجسمی در ایران داشته است می گذرد. به همین مناسبت نیز در روزی که به آن عنوان «اولین اردیبهشت» داده شده است مجموعه ای از آثاری که به یاد خانم سیحون در داخل و خارج از ایران خلق شده در گالری سیحون لس آنجلس به نمایش گذاشته شد.

پیش از این در تهران و در گالری سیحون این شهر که خانه همیشگی معصومه سیحون به شمار می رود نیز در تاریخ ٣٠ اردیبهشت نمایشگاهی به همین منظور برگزار شد و هنرمندان پیشکسوتی چون محسن احمدوند، عطا امیدوار، جمشید بایرامی، عبدالحمید پازوکی، ناصر پلنگی، افشین پیر هاشمی، نادر داوودی، بهرام دبیری، کامبیز درم بخش، مصطفی دشتی، فریده زریو، ایرج شافعی، بهزاد شیشه گران، عین الدین صادق زاده، سیف الله صمدیان، احسان طوسی، میثم علیپور، پرویز کلانتری، گلی محلاتی، کیانوش معتقدی، نسرین حقیقی، رحیم مولائیان، رضا میلانی، احمد نصرالهی، جیسون نوشین، سایمون نوشین به همراه تعدادی از هنرمندان مطرح نسل جدید، که نخستین گام های حرفه آن ها نیز از گالری سیحون آغاز شده آثاری را به یاد خانم سیحون به نمایش گذاشتند.

گشایش نمایشگاه یادبود معصومه سیحون در نخستین سالگرد درگذشت این بانوی هنرمند با سخنرانی و شعرخوانی دوستان و دوستداران معصومه سیحون از جمله فریدون فرح اندوز و ماندانا زندیان همراه بود و در آن از ارزش های حرفه ای او چه به عنوان یک هنرمند خلاق آثار مدرن و چه در نقش یک گالری دار در پرورش یک نسل حرفه ای در فضای گالری داری داخل مملکت و پیشبرد و گسترش فضای مدرن هنر تجسمی ایران سخن برده شد.

در نمایشگاه گالری سیحون لس آنجلس که روز یکشنبه (٢٢ ماه مه) برگزار شد آثار ٢۶ هنرمند نقاش و طراح از داخل ایران به صورت عکس روی بوم و نقاشی های ۴ هنرمند از شهر لس آنجلس به شکل اصلی آن ارائه شد. چهره معصومه سیحون وجه مشترکی است که همه این آثار را به هم مربوط کرده است.

مریم سیحون، صاحب و کیوریتور گالری سیحون لس آنجلس در یک گفت و گو با صدای آمریکا می گوید: «چند ماه پیش وقتی قرار شد که یک نمایشگاه کامل را به چهره مادرم اختصاص بدهیم من و برادرم چند عکس از ایشان را به هنرمندان نقاش دادیم تا با الهام از آن ها نقاشی های تازه ای را با چهره معصومه سیحون خلق کنند. خوب خیلی از هنرمندان می خواستند در این پروژه همکاری کنند و جلو آمدند ولی به دلیل کوچک بودن گالری سیحون تهران گنجاندن همه این کارها در یک محل میسر نشد. ما تصمیم گرفتیم هم زمان البته در لس آنجلس فقط برای یک روز اما در تهران به مدت دو هفته پیاپی این نمایشگاه را برپا نگهداریم.»

مریم سیحون درمورد چگونگی دریافت این آثار از داخل ایران می گوید: «این هنرمندان فایل های کارهایشان را به صورت اینترنتی برای من فرستادند و ما آن ها را به صورت عکس روی بوم چاپ کردیم و البته خوب مجسمه ها را نمی توانستیم به اینجا بیاریم اما عکس های این مجسمه ها را همینطور که می بینید در اینجا گذاشته ایم.»

یکی از آثار نقاشی هنرمندان داخل کشور هم که اجازه نصب روی دیوار پیدا نکرد از «میثم علیپور» در گالری سیحون لس آنجلس به نمایش گذاشته شد. این نقاشی تصویری است از پشت زنی در یک لباس آستین کوتاه که با موهای افشان و بلند سیاهی جلوی یک آینه نشسته است. نقش این آینه چهره معصومه سیحون را نشان می دهد و نقاشی به خاطر سرعریان مدل نقاشی اجازه نمایش نیافت.

پنج هنرمندی که ساکن لس آنجلس هستند بنا برگفته مریم سیحون از سال گذشته تصمیم گرفتند در این پروژه شرکت کنند. فربد سجادی، گلی محلاتی ، پری امینی و نیاز پرورش(عکاس) کارهایشان را در نمایشگاه یادبود معصومه سیحون به نمایش گذاشتند و نقاشی اصل پرویز کلانتری که در لس آنجلس به نمایش گذاشته شد در ایران به صورت کپی از روی اینترنت بر روی بوم در معرض تماشا قرار گرفت.

کلیه عواید فروش آثار هنری با موضوع زنده یاد «معصومه سیحون» از طریق بنیادی که به زودی در لس آنجلس به نام این هنرمند به ثبت خواهد رسید به عنوان کمک خرج تحصیلی به یک دانش آموز رشته هنر اهدا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG