لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد اعدام های پنهانی در زندان قزل حصار کرج


گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد اعدام های پنهانی در زندان قزل حصار کرج
گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد اعدام های پنهانی در زندان قزل حصار کرج

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» به نقل از منابع موثق گزارش داده است که ۲۵ زندانی به صورت دسته جمعی و پنهانی در زندان قزل حصار کرج در ایران اعدام شده اند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» مصرانه از مقامات قوه قضاییه ایران خواسته است تا اطلاعات لازم در مورد روند اعدام های انجام شده در این زندان، به خصوص در مورد اعدام های روز ۱۲ تیرماه را در اختیار افکار عمومی قرار و به مخفی کاری در این خصوص پایان دهد.

این سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه ای در روز دوشنبه ۱۳ تیر ( ۴ ژوییه ) از منابع موثق داخل زندان قزل حصار گزارش داده است که ۲۵ زندانی روز یکشنبه دوازدهم تیر ماه سال نود به صورت دسته جمعی اعدام شده اند.

براساس این بیانیه، این زندانیان که جرائم آن ها در ارتباط با مواد مخدر بوده است، در اندرزگاه ۲ زندان قزل حصار بازداشت شده بودند.

اندرزگاه ۲ زندان قزل حصار کرج ۸ سالن دارد که در ماههای اخیر تا «پنج هزار» زندانی در این اندرزگاه نگهداری شده اند. اکثر زندانیان اندرزگاه ۲ متهمین محکوم به اعدام در رابطه با پرونده های حمل ، نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر هستند.

در بخشی از بیانیه این کمپین آمده است «این اعدام ها همچون اعدام های پنهانی در مشهد و بیرجند، بدون حضور و اطلاع خانواده و وکلا اجرا شده اند. این در حالی است که قوانین داخلی ایران پیش از اعدام باید خانواده ها و وکلا از زمان اجرای حکم مطلع شوند و هنگام اجرای حکم در محل حاضر باشند».

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از منابع خود نقل کرده است که «ده ها زندانی در این زندان به همین روش اعدام شده اند و اخبار آن ها به صورت رسمی اعلام نشده است».

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، بارها نسبت به اعدام های گروهی ، پنهانی و گسترده در زندان قزلحصار کرج و دیگر زندان های ایران به خصوص اعدام های پنهانی در زندان های «وکیل آباد مشهد»، «زندان بیرجند»، «زندان تایباد»، «زندان کارون اهواز» و «زندان ارومیه» هشدار داده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران خاطرنشان کرده است از دو سال پیش که غلامحسین اژه ای به سمت دادستان کل کشور منصوب شده است، اعدام های گسترده در ایران اجرا شده و علاوه بر افزایش اعدام های اعلام شده، اعدام های پنهانی و مخفی که توسط مقامات قوه قضاییه به رسانه ها اعلام نمی شود نیز افزایش یافته است.

در پایان این بیانیه آمده است «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» بارها از قوه قضاییه خواسته است که در قبال اعدام های صورت گرفته در زندان های کشور به صورت شفاف عمل کرده و به پنهان کاری و مخفی کاری در این زمینه پایان دهد.

این سازمان مستقر در ایالات متحده تاکید کرده است «سیاست اعدام درمانی» در مقابله با بحران مصرف مواد مخدر در ایران هیچ کارایی نداشته و تنها در راستای رعب و وحشت در جامعه است.

XS
SM
MD
LG