لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

گزارش سیاسی: پیامدهای ملی پیروزی جمهوری خواهان درایالت ماساچوست


پیروزی جمهوری خواهان درانتخابات ویژه مجلس سنا درایالت ماساچوست شوک های سیاسی درسراسر واشنگتن پدید آورده است.

پیروزی غیرمترقبه اسکات براون، نامزد جمهوری خواه الهام بخش جمهوری خواهان سراسر کشور بوده است. براون جایگزین تد کندی،سناتوردرگذشته خواهد شد.

سرنوشت سیاست داخلی پرزیدنت باراک اوباما دردومین سال ریاست جمهوری وی پرسشی ست که هم اکنون دراذهان ناظران سیاسی ایالات متحده مطرح شده است.

چند هفته پیش جمعیت اندکی در ورای مرزهای ماساچوست نام اسکات براون را شنیده بودند. اما در آستانه پیروزی غیرقابل تصور وی بر مارتا کوکلی، نامزد دموکرات که طرفداران بسیاری درمحافل سیاسی دارد، براون در مقام نماد امیدی برای جمهوری خواهان ظهورکرده است که به استقبال انتخابات میان دوره ای کنگره درماه نوامبرمی روند.

کارزارانتخاباتی براون برمخالفت با طرح پیشنهادی اصلاح بیمه خدمات درمانی پرزیدنت باراک اوباما و رهبران دموکرات کنگره متمرکزشده بود.

براون پس از پیروزی درمورد گسترش خشم توده های مردم نسبت به سیاست داخلی رئیس جمهوری به دموکرات ها هشدارداد.

براون گفت: « (دموکرات ها ) آن ها بار دیگر درسراسراین سرزمین بزرگ به چالش کشیده خواهند شد. آن ها می دانند که مشکلی که درماساچوست با آن روبرو شدند، به سایر نقاط کشورنیزسرایت خواهد کرد.»

پیروزی براون تعداد کرسی های حزب دموکرات درسنا را به ۵۹ کاهش داده است. دموکرات ها به منظورپیشگیری ازجمهوری خواهان که با تاکتیک های پارلمانی تصویب و یا مطرح شدن لوایح قانونی را به تاخیرمی اندازند و یا به کلی از دستور کار کنگره خارج می کنند، یک کرسی کم دارند. تصویب لایحه قانونی طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی نمونه ای از این چالش ها خواهد بود.

رابرت گیبز، سخنگوی رئیس جمهوری درکاخ سفید می گوید: « پرزیدنت اوباما به پیشبرد طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی متعهد است. خدمات درمانی همچون سال گذشته کماکان ازجمله اولویت های رئیس جمهوری ست.»

آقای گیبزاذعان می کند که مباحث درونی پیرامون نتایج ماساچوست و راهکارهای پیش رو درجریان است.

وی می گوید: « آقای اوباما از خشم عمومی که به پیروزی براون درماساچوست منتهی شد مطلع است. وی کماکان بر وضعیت اقتصاد و کارآفرینی متمرکز خواهد بود. من فکر می کنم مردم آمریکا از رئیس جمهوری و کنگره همین انتظار را دارند و انتظار آن ها به طور قطع برآورده خواهد شد.»

محافل سیاسی واشنگتن تردیدی ندارند که جمهوری خواهان از پیروزی بهت آور براون توان تازه ای گرفته اند.

تد پو، نماینده جمهوری خواه تگزاس درکنگره، با نقبی به تاریخ و اشاره به ریشه های مخالفت با مالیات انقلاب آمریکا که درماساچوست آغاز شد می گوید: « مردم ماساچوست تیردیگری را شلیک کرده اند که صدای آن درسراسرجهان طنین انداز شده است. آن ها نه با گلوله و بلکه با آرای خود، با یک دولت مداخله جو و تمامیت خواه مقابله کردند.

بسیاری از دموکرات ها، بحران اقتصادی را عامل پیروزی براون و کاهش محبوبیت پرزیدنت اوباما درآمارنظرسنجی های عمومی قلمداد می کنند.

پیتر دفازیو، نماینده دموکرات ایالت اورگان درکنگره می گوید: « تحقق وعده های مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ هنوزخواست رای دهندگان از رئیس جمهوری و متحدان وی در کنگره است. نتایج انتخابات ماساچوست ازخشم رای دهندگان حکایت می کند. تغییر در مسیری که آن ها می خواستند و درنوامبرسال گذشته به آن رای دادند، رخ نداده است.»

جمهوری خواهان بیشترازاین لحاظ خوشنودند که خشم فزاینده توده های مردم نسبت به نقش روزافزون دولت درتصمیم گیری ها و نیز طرح اصلاح خدمات بیمه درمانی پرزیدنت بین اقشاری ازمردم ماساچوست که به طورسنتی دموکرات بوده اند نیز مشاهده می شود.

اما کارشناسان محلی براین باورند شرایط نامساعد اقتصادی مهمترین عامل پیروزی براون بوده است.

جفری بری، استاد علوم سیاسی دانشگاه تافتز درایالت ماساچوست می گوید: « با وجود این که وضعیت اقتصاد در دوره ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما بهبود یافته اما هنوز به اندازه کافی بهتر نشده و درصد بیکاری کشورکماکان خیلی بالاست. بنابراین مردم بسیار درمانده و ناخشنودند.»

بحث پیرامون طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی بیش از انتظاردموکرات ها طول نکشیده است و ارقام نظرسنجی ها حاکی ازآن است که بیشترمردم آمریکا با طرح پیشنهادی پرزیدنت مخالف هستند.

کارشناسان معتقدند درس عبرتی که دموکرات ها می توانند از شکست نامزد این حزب در ماساچوست بگیرند این است که فعالیت رئیس جمهوری باید باردیگرهرچه زودتربراقتصاد و کارافرینی متمرکز شود.

دیوید واسرمن، کارشناس سیاسی مستقر در واشنگتن درمصاحبه ای با صدای آمریکا می گوید:« من فکر نمی کنم که پرزیدنت اوباما و دموکرات ها قصد داشتند که وقت زیادی را برای تصویب لایحه طرح بیمه خدمات درمانی صرف کنند. از دیدگاه بسیاری از مردم آمریکا، اولویت اصلی بهبود شرایط اقتصادی و کارآفرینی ست. مشکل اصلی دموکرات ها نرخ بیکاری بیش از ده درصد ست که باید به سرعت حل و فصل شود.»

تحلیلگران همچنین می گویند اقای اوباما باید نگران رویگردانی رای دهندگان مستقل در حمایت از نامزدهای حزب دموکرات باشد.

نقش رای دهندگان مستقل درپیروزی رئیس جمهوری برجان مک کین، نامزد جمهوری خواه رقابت های انتخاباتی، سرنوشت ساز بود. اما درسه انتخابات مهم درماساچوست، انتخاب فرماندار نیوجرسی و ویرجینیا درسال گذشته، رای دهندگان مستقل به نامزدهای جمهوری خواه رای دادند.

اد گیلسپی، رئیس پیشین حزب جمهوری خواه درکنگره می گوید: « اگرروند کنونی ادامه پیدا کند دموکرات ها در انتخابات ماه نوامبرمتحمل شکست های سنگینی خواهند شد. رای دهندگان مستقل به طورچشمگیری به سمت جمهوری خواهان متمایل شده اند و این امر در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۰ سرنوشت ساز خواهد بود.»

بیشترتحلیلگران می گویند جمهوری خواهان درانتخابات میان دوره ای ماه نوامبر مجلس نمایندگان به ۲۰ تا ۳۰ کرسی دست خواهند یافت و بدین ترتیب موضع دموکرات های اکثریت در کنگره را به چالش خواهند کشید. حزب رئیس جمهوری برسرقدرت بر اساس پیشینه تاریخی دراولین انتخابات میان دوره ای، تعدادی از کرسی های کنگره را به حزب مخالف واگذارمی کند.

XS
SM
MD
LG