لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

انبوه‌سازان: حال مسکن خوب نیست


یکی از پروژه‌های «نهضت ملی مسکن» در شهر گنبدکاووس
یکی از پروژه‌های «نهضت ملی مسکن» در شهر گنبدکاووس

یک عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران ضمن انتقاد از دولت و «بروکراسی‌ پیچیده» از کاهش ۲۱ درصدی صدور پروانه‌ احداث ساختمان خبر داده و گفته که ساخت‌وساز مسکن به دلیل شرایط اقتصادی در «وضعیت ناگواری» به سر می‌برد.

حسن محتشم تاکید کرده که وضعیت نگران‌کننده است و در این شرایط تصمیم‌گیران رویه قابل قبولی برای جلوگیری از این وضعیت اتخاذ نکرده‌اند و به‌نظر می‌رسد کاری هم از دست آنها بر نمی‌‌آید.

براساس گزارش مرکز آمار ایران پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان توسط شهرداری‌های کشور نسبت به فصل گذشته ۷/۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۶/۶ درصد کاهش داشته است.‏

محمدصادق الحسینی، کارشناس اقتصادی نیز به وب‌سایت «خبرآنلاین» گفته است که «نمودار تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهر تهران در ۲۳ سال اخیر نشان می‌دهد که هیچ‌وقت اوضاع به این خرابی نبوده است.»

این شرایط در حالی است که مرکز آمار ایران نیز در تازه‌ترین گزارش خود در مورد تورم مسکن در آذر ماه اعلام کرده است که تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٥٧/٥ درصد رسیده است.

برهمین اساس متوسط قیمت مسکن در تهران برای آذر ماه نیز ۸۰ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان اعلام شده است.

کاهش آمار ساخت مسکن و پروانه‌های ساخت صادر شده در حالی است که ابراهیم رئیسی در ۲۵ دی ماه در مورد بحران مسکن گفت که «باید این کمبود جبران شود و الان یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن در حال ساخت در کشور داریم.»

ادعای در حال ساخت بودن یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن با آمارهای رسمی و همچنین اظهارنظر فعالان حوزه ساختمان در تضاد است.

یک روزنامه نگار اقتصادی در همین رابطه به صدای آمریکا می‌گوید که ساخت این میزان واحد مسکونی مورد ادعای ابراهیم رئیسی باید رونق را به چرخه تولید بازمی‌گرداند.

رضا غیبی یکی از شیوه‌های حکمرانی جمهوری اسلامی در ایران را «آمار درمانی» دانسته و گفت که برخلاف ادعای رئیسی نه تنها رونقی در حوزه تولید مسکن نیست بلکه تمام بازارهای کشور را رکود فرا گرفته است.

این روزنامه‌نگار اقتصادی تاکید کرد تنها اعلام آمار ساخت کافی نیست و برای پذیرش این آمار توسط افکار عمومی، وزارت راه و شهرسازی باید شهر و استان‌هایی که پروژه در حال ساخت دارند همراه با میزان پیشرفت فیزیکی و متراژ و مساحت آنها را اعلام کند.

ابراهیم رئیسی وعده ساخت سالی یک میلیون مسکن را داده بود که پس از گذشت بیش از دو سال از عمر دولت رئیسی، هنوز مسکنی ساخته و تحویل نشده است.

XS
SM
MD
LG