لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۴

درگیری نیروی انتظامی مشهد با کشاورزان معترض


درگیری نیروی انتظامی مشهد با کشاورزان معترض
درگیری نیروی انتظامی مشهد با کشاورزان معترض

در جریان مقابله نیروهای انتظامی مشهد با کشاورزان منطقه کشف رود مشهد شماری از کشاورزان بازداشت شده اند. حسن موحدیان فرماندار مشهد نیز با تایید درگیری میان کشاورزان و نیروهای انتظامی افزود: «در حین تخریب این زمین‌ها گروهی با ماموران درگیری جزئی داشتند كه عامل تحریک آن گروه دستگیر و بازداشت شده‌ است.»

به گزارش خبرگزاری ها کشاورزان حاشیه رودخانه کشف رود مشهد در اعتراض به ویران کردن پنج هکتار زمین های کشاورزی دست به مقابله با نیروهای انتظامی زده اند.

مقام های دولتی می گویند ویران کردن پنج هکتار زمین های کشاورزی به دلیل آلوده بودن آب های مصرفی برای کشت سبزیجات و صیفی جات بوده که اعتراضات چندین ساله مصرف کنندگان را در پی داشته است.

فرماندار مشهد در این باره افزود: «برای تخریب این زمین‌ها بعد از انجام كارهای كارشناسی حكم دادستانی در این خصوص ابلاغ می‌شود كه در آن حكم، مساحت مورد تخریب ذكر می‌شود.»

فرماندار مشهد می گوید: پیش از این به مالكان و بهره برداران این زمین های كشاورزی اخطار داده شده بود كه از كشت سبزیجات و صیفی جات با آب های آلوده بپرهیزند اما به دلیل بی توجهی آنان، اراضی تخریب شد.

سال گذشته نیز بیش از بیست هکتار زمین های کشاورزی پیرامون رودخانه کشف رود به حکم دادستانی و با دستور فرماندار مشهد به طور کامل ویران شد. مقام ها از آن زمان تاکنون گفته اند، قرار است زمین های ویران شده کشاورزی به کشت صنوبر اختصاص یابد؛ اما گزارش هایی نیز دال برآن است که آستان قدس رضوی قصد شهرک سازی در زمین های ویران شده کشاورزی این منطقه را دارد.

به گفته کارشناسان ورود پسابهای صنعتی کارخانه ها، که بیشترشان وابسته به آستان قدس رضوی اند، به رودخانه کشف رود از سال ها پیش چنان افزایش یافته که مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان خرسان رضوی گفته بود: «حذف ورود فاضلاب به رودخانه کشف رود، نیازمند تامین اعتبارات و ایجاد چندین تصفیه‌ خانه در این محدوده است.» این مقام دولتی هزینه این عملیات را دوهزار میلیارد تومان برآورده کرده بود.

معاون برنامه ریزی استانداری خراسان رضوی نیز در این باره گفته است: در مسئله کشف رود رسانه‌ها فقط یک سیاه نمایی از مشهد نداشته باشند، مخصوصا در این ایام که زائران به مشهد می‌آیند و اقتصاد مشهد یک اقتصاد توریستی و وابسته به همین زائران است.

XS
SM
MD
LG