لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

مهرداد مشايخی درگذشت


مهرداد مشايخی درگذشت
مهرداد مشايخی درگذشت

مهرداد مشایخی، جامعه‌شناس، نویسنده، تحلیلگر و فعال سیاسی‌ و اجتماعی روز چهارشنبه سيزدهم مهرماه (پنجم اکتبر) در آمریکا بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده درگذشت. مشایخی در سال ۱۹۷۲ برای ادامه تحصيل به آمریکا آمد و پس از اخذ درجه کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد، دکترای خود را در رشته جامعه شناسی در دانشگاه امریکایی شهر واشنگتن به پايان برد. دکتر مشایخی پس از پایان تحصیلات به تحقیق و تدریس در دانشگاه پرداخت و علاوه برآن مطالب و مقالات بسیاری به فارسی و انگلیسی در زمینه های اجتماعی و سیاسی منتشر کرد. مهرداد مشایخی هنگام مرگ ۵۸ سال داشت.

دکتر مشایخی در اوايل دهه هشتاد خورشیدی در تاسیس اتحاد جمهوری خواهان ایران نقش موثری ایفا کرد ولی بعدها راه خود را از این تشکل جدا کرد و با همت عده ای از يارانش سازمان جمهوری خواهان ایران را تشکيل داد.

دکتر مشایخی به ايران و سرنوشت مردم ايران علاقه فراوان داشت و مطالعات خود را بر روی ایران پس از انقلاب اسلامی متمرکز کرده بود. مباحثی که وی بر روی آن تحقيق می کرد از جمله جنبش دانشجویی، اصلاحات اسلامی، جامعه مدنی و مدرنیزاسیون، فرهنگ و روابط سیاسی بود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران و اعتراضات اجتماعی و سیاسی به نتایج آن، معروف به جنبش سبز، دکتر مشایخی به حمایت از این جنبش برخاست و ضمن شرکت در گفتگوهای تلويزيونی در برنامه های شبکه خبری فارسی صدای آمريکا، در سمينارها، ميزگردها و مجامع ايرانی و آمريکايی همواره سعی در تبيين هويت اين جنبش داشت.

پشتيبانی مهرداد مشایخی از حرکات اعتراضی مردم ايران صرفا در حيطه حرف و نظر نمی گنجيد بلکه همچون روشنفکری مسول و متعهد در حرکات اعتراضی نيز شرکت می جست. او در تحصن و اعتصاب غذای مردادماه ۸۸ در همراهی با مردم ايران و همياری با معترضان ایرانی مقابل سازمان ملل در نیویورک شرکت کرد.

از آقای مشايخی مقالات متعددی در وبسايت ها منتشر شده است. او نویسنده کتاب «به سوی دموکراسی و جمهوری در ایران» است، که در سال ۲۰۰۷ به زبان فارسی منتشر شد.

واحد اينترنت شبکه خبری فارسی صدای آمريکا درگذشت اين پژوهشگر را به خانواده، دوستان و همکارانش تسليت می گويد.

XS
SM
MD
LG