لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

یکسال حبس و ٩٠ ضربه شلاق برای بازیگر فیلم «تهران من حراج»


یکسال حبس و ٩٠ ضربه شلاق برای بازیگر فیلم «تهران من حراج»
یکسال حبس و ٩٠ ضربه شلاق برای بازیگر فیلم «تهران من حراج»

دادگاهی در ایران یک بازیگر ایرانی به نام «مرضیه وفامهر» را به یک سال حبس و ٩٠ ضربه شلاق محکوم کرد. این بازیگر در یک فیلم استرالیائی که نمایانگر جامعه منزوی شده امروزایران، سرکوب هنرمندان و استفاده بیش از حد از مواد مخدر در این کشور است ایفای نقش کرده است.

بنا برگزارش نشریه «مورنینگ هرالد» چاپ «سیدنی» این فیلم که «تهران من حراج» نام دارد:«در ماه جولای گذشته، درسرنوشتی که بی شباهت به داستان فیلم (تهران من حراج) نیست، بازیگر نقش اول این فیلم، مرضیه وفامهر دستگیر و زندانی شد. در آخرهفته گذشته این بازیگر بنا برگزارش سایت اینترنتی مخالف رژیم اسلامی بنام «کلمه دات کام» به یک سال زندان و ٩٠ ضربه شلاق محکوم شد.»

در فیلم «تهران من حراج» که در سال ٢٠٠٩ ساخته شده است، خانم وفامهر درنقش یک بازیگر تئاتر ساکن تهران ظاهر می شود که اجرای نمایش هایش توسط مقامات امنیتی ممنوع شده است و این زن هنرمند به ناچار به سوی فرهنگ زیرزمینی «تهران» کشانده می شود. در نهایت شخصیت اصلی فیلم به این فکر می افتد که ایران را برای همیشه ترک کند.

نشریه مورنینگ هرالد در ادامه این مطلب می نویسد:«وفامهر اغلب با سر تراشیده و بدون روسری یا حجاب اسلامی در این فیلم ظاهر می شود و مسائلی از قبیل سرکوب های فرهنگی و رواج بیش از اندازه مواد مخدر در این جوامع زیرزمینی که از نظر رژیم موضوع هایی «تابو» به شمار می روند را مطرح می سازد.»

وکیل مدافع «مرضیه وفامهر» درمقابل این حکم که روز شنبه صادر شده درخواست استیناف کرده است. براساس قوانین رژیم اسلامی ایران «وفامهر» به خاطر شرکت در فیلمی که بدون مجوز ساخته شده دستگیر و زندانی شده است. اما هم خانم وفامهر و هم همسر کارگردان او «ناصر تقوایی» می گویند این اتهامات بی اساس است.

«گراناز موسوی» کارگردان ایرانی تبار ساکن «ملبورن» استرالیا و سازنده فیلم «تهران من حراج» نیز معتقد است این اتهامات علیه مرضیه وفامهر بی اساس است:«ما با داشتن مجوز فیلمبرداری کرده ایم و تمام مدارکی را که نشان می دهد ما مجوز داشته ایم را هم به دادگاه ارائه داده ایم.»

سخنگوی «کوین راد» وزیرامورخارجه استرالیا روز سه شنبه درباره این حکم دادگاه رژیم اسلامی ایران ابراز نگرانی کرد و دریک تماس با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت:« دولت استرالیا هرگونه رفتار خشونت آمیز و غیرانسانی که از آن به عنوان تنبیه استفاده می شود را به شدت محکوم می کند. شنیدن اخبار مربوط به محکومیت خانم مرضیه وفامهر به یک سال زندان و ٩٠ ضربه شلاق به خاطر ایفای نقش در یک فیلم استرالیایی برای ما بسیار ناراحت کننده است. دولت استرالیا از مقامات جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا حقوق انسانی همه ایرانیان و نیزشهروندهای کشورهای خارجی را رعایت کنند.»

نشریه مورنینگ هرالد می نویسد:« ایران با یک سیستم قضایی «اورولی»(اشاره به کتاب ١٩٨٤ نوشته جورج اورول) همواره مورد انتقاد جوامع مختلف جهانی بوده است. برای مثال سال گذشته دادگاه های ایران سکینه محمدی آشتیانی ، زنی که متهم به قتل و زنا شده بود را به اعدام با استفاده از شیوه سنگسار محکوم کردند. این حکم کمی بعد و پس از سروصداهایی که سازمان های حقوق بشری مختلف در سراسر دنیا در اطراف آن به راه انداختند موقتا به تعویق افتاد.

درسال ٢٠٠٢ یک مهلت قانونی برای صدور و اجرای حکم سنگسار در کشورهای اسلامی داده شد اما این کشورها هم چنان به محکوم ساختن افراد به حکم سنگسار ادامه می دهند.

بنا برگزارش آسوشیتد پرس روز سه شنبه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در سایت اینترنتی خود ازاجرای حکم شلاق به دانشجویی که از او انتقاد کرده است به این صورت انتقاد می کند:«در شرایطی که مقامات بالای دولتی خودشان هرلحظه به شکلی از من انتقاد می کنند، من با تنبیه کردن یک جوان بخاطرانتقاد از من توسط همین مقامات مخالفم.»

XS
SM
MD
LG