لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

مرضیه وفامهر با قید وثیقه آزاد شد


مرضیه وفامهر با قید وثیقه آزاد شد
مرضیه وفامهر با قید وثیقه آزاد شد

بنا بر گزارش وبسایت کلمه، یکی از سایت های اینترنتی نزدیک به «میرحسین موسوی» از سران مخالف رژیم اسلامی ایران، مرضیه وفامهر، بازیگر زندانی سینما و تئاتر ایران که به جرم بازی در فیلم «تهران من حراج» بازداشت شده بود، پس از بیش از سه ماه زندان، دوشنبه شب ٢۵ اکتبر (دوم آبان ماه) با قید وثیقه آزاد شد.

مرضیه وفامهر، همسر ناصر تقوایی فیلمساز سرشناس ایرانی است که نقش اول فیلم «تهران من حراج»، ساخته گرناز موسوی، شاعر و کارگردان ایرانی ساکن استرالیا را برعهده داشته است و در بخش هایی از این فیلم که از جنبه های انتقادی شدیدی از شرایط زندگی مردم درایران برخوردار است، بدون حجاب نشان داده می‌شود.

فیلم «تهران من حراج» محصول مشترک ایران و استرالیا و برنده جایزه بهترین فیلم مستقل سال ۲۰۰۹ در استرالیا می باشد.

در اواسط مهر ماه خبری دایر بر این که خانم وفامهر به یک سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده است در مطبوعات داخل و خارج از ایران منتشر شد. در آن زمان وکیل خانم وفامهر به حکم صادره اعتراض کرد و خواستار بررسی آن در یک دادگاه تجدید نظر شد.

مرضیه وفامهر، از تیر ماه سال ۹۰، بازداشت شده و در زندان قرچک زندانی بود.

با انتشار خبر بازداشت این بازیگر، فعالان حقوق بشر و شماری از اهالی هنر و سینما خواستار آزادی او شدند.

بنا برگزارش وبسایت «کلمه»: «در همین رابطه، روزسوم مردادماه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه وعده داد که پگاه آهنگرانی و مرضیه وفامهر را که به درخواست مراجع امنیتی بازداشت شده‌اند با سپردن وثیقه آزاد خواهند ساخت. با این وجود، خانم وفامهردر آن زمان آزاد نشد.»

ده روز پس از این واقعه، ناصر تقوایی همسر مرضیه وفامهر با انتفاد از این‌ مسئله که هنوز همسرش آزاد نشده، از سازمان ملل متحد خواست که گزارشگر ویژه حقوق بشر خود را به ایران بفرستد تا وضعیت زندانیان در ایران را از نزدیک بررسی کنند.

این کارگردان سرشناس، دلیل آزاد نشدن خانم وفامهر را برخورد سلیقه‌ای قاضی دادگاه دانست و گفت که حتی با آزادی همسرش با قرار وثیقه نیز موافقت نشده است.

درهمین راستا، در روز ۲۳ مهرماه، بیش از پنج هزار نفر از اعضای اتحادیه بازیگران استرالیا با ارسال نامه‌ای به محمود بابایی، سفیر ایران در استرالیا و کوین راد، وزیر امورخارجه استرالیا از وضعیت مرضیه وفامهر، بازیگر تئاتر و سینمای ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی فوری و بلاشرط او شدند.

اتحادیه بازیگران استرالیا همچنین با انتشار بیانیه‌ای، از محمود احمدی ‌نژاد، رییس جمهوری ایران خواست تا بی درنگ خانم وفامهر را آزاد کند.

مرضیه وفامهر، فارغ‌ التحصیل رشته بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای تهران و هنرآموخته کلاس‌های بازیگری و فیلمنامه نویسی بهرام بیضایی، دیگر کارگردان سرشناس سینما است و علاوه بر دستیاری کارگردانی در بسیاری از پروژه‌های سینمایی ناصر تقوایی در نمایش هایی چون «گلادیاتورها»، «زندگی گالیله ئو گالیله» و «اطلسی‌های لگدمال» شده نیز-ایفای نقش کرده است.

XS
SM
MD
LG