لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

عکاس سرشناس ایرانی نشان درجه یک هنری رژیم اسلامی را رد کرد


Maryam Zandi
Maryam Zandi

مریم زندی، عکاس سرشناس ایرانی و دبیر انجمن ملی عکاسان ایران، از دریافت نشان دولتی تحت عنوان «مدرک درجه یک هنری» از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی خودداری کرد. این عکاس سال گذشته برای چاپ عکس هایی که از وقایع انقلاب سال ۱۳۵۷ گرفته بود دچار مشکلاتی شد و اداره کتاب وزارت ارشاد مانع از چاپ این کتاب شد.

مریم زندی در نامه ای خطاب به سید محمد حسینی این عدم قبول جایزه مدرک درجه یک هنری رژیم را عدم علاقه و اشتیاق به دریافت آن خوانده و در این نامه به مسئله تهاجم دولت به حرفه عکاسی و عکاسان و عدم امنیت حرفه ای و جانی عکاسان ایران در داخل کشور اعتراض کرده است.

سال گذشته اداره کتاب وزارت ارشاد از مریم زندی خواسته بود تا برخی از عکس های کتاب آماده چاپ خود را حذف کند و این عکاس با این مسئله مخالفت کرد. زندی در آن زمان به یکی از نشریات داخل کشور گفته بود: «این اداره از من خواسته که عکس های انقلاب را سانسور کند. من با این جریان کاملا مخالفم. این عکس ها سند هستند و کم و زیاد نشده اند. روایت تاریخ بدون کم و کاست است پس کسی نمی تواند درباره نادرستی آن ها صحبت کند.»

زندی در آن زمان در ادامه این سخنان گفته بود: «من برای چاپ این عکس ها در خارج از ایران هیچ مشکلی نخواهم داشت و حتی چند ناشرهم به من پیشنهاد کار داده اند ولی معتقدم این کتاب باید در داخل ایران چاپ شود.»

زندی كه تا كنون چندین كتاب از مجموعه عکس هایش را به چاپ رسانده است، ضمن این سخنان گفته بود: «به من گفته‌اند كه این عكس‌ها درحال بررسی علمی هستند. من نمی‌ دانم عكس‌های انقلاب را چگونه می‌خواهند بررسی علمی كنند مگر چه چیز این عكس‌ها عجیب است.»

در نامه ای که از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مریم زندی ارسال شده است از او دعوت شده بود که در یک گردهم آیی با شرکت هنرمندان دیگر و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهویر اسلامی ایران، شرکت کرده و نشان هنری خود را دریافت کند.

مریم زندی پس از رد این دعوت نامه در نامه خود خطاب به سید محمد حسینی نوشته است: «متاسفانه در حالی که درحال حاضر عکاسان ایرانی فقط به جرم گرفتن عکس، یعنی انجام وظیفه شان، مورد ضرب و شتم و زندان قرار گرفته اند و در زندان یا بیرون منتظر احکامشان هستند و تعدادی از عکاسان حرفه ای و غیرحرفه ای ما از ترس جان، سرگردان در اقصی نقاط دنیا و در شرایط بسیار نامناسب هستند و در حالی که من حتی از دست گرفتن دوربینم در خیابان باید بترسم و امکان انتشار کتاب عکس خود و بعضی از همکارانم بدون سانسورهای سلیقه ای میسر نمی باشد، در چنین شرایطی برای گرفتن این مدرک دلیل و اشتیاقی در خود احساس نمی کنم.»

این نامه اشاره به وقایع پس از انتخابات مخدوش و جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته در ایران دارد و زمانی که عده ای از عکاسان مطبوعاتی به اتهام مخالفت با رژیم و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت شدند. در همان زمان تعدادی از این عکاسان مجبور به ترک کشور شدند.

یکی از دستگیرشدگان به نام محمد رضا نسب عبداللهی نیز به خاطر انتشار عکس صندوق های آرای شمارش نشده در کتابخانه مرکزی شیراز و اتهام تبلیغ علیه رژیم محکوم به هشت ماه حبس تعزیری شده است.

در پایان این نامه مریم زندی نوشته است که «تا زمانی که شرایط به این صورت ادامه پیدا کند»، او از دریافت «چنین نشان هایی» معذور است.

مریم زندی یکی از پرکارترین عکاسان ایران است که به خاطر پرتره هایی که از افراد معروف و به ویژه شخصیت های ادبی و هنری گرفته است از معروفیت زیادی برخوردار است.

XS
SM
MD
LG