لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

بی اطلاعی از سرنوشت مریم مجد، عکاس مطبوعاتی ورزش زنان در ایران


بی اطلاعی از سرنوشت مریم مجد، عکاس مطبوعاتی ورزش زنان در ایران
بی اطلاعی از سرنوشت مریم مجد، عکاس مطبوعاتی ورزش زنان در ایران

در شرایطی که اخباری مبنی بر بازداشت و یا مفقود الاثر شدن مریم مجد، عکاس مطبوعاتی ورزش زنان در ایران منتشر شده اند، هنوز هیچ مقام رسمی جمهوری اسلامی خبر بازداشت وی را تایید و یا رد نکرده است.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی روز چهارشنبه ١ تیر ( ٢٢ ژوئن ) گزارش داد مریم مجد صبح روز پنج شنبه گذشته از سوی ماموران امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

در بیانیه این کمیته آمده است ماموران وزارت اطلاعات ابتدا منزل پدری خانم مجد را تفتیش کرده و برخی از لوازم شخصی وی را توقیف کرده اند. کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی از حضور وی در دادسرای تهران خبر داده است

بنا به گزارش های منتشر شده، مریم مجد با نشریاتی هم.چون مجله زنان، روزنامه ورزشی تماشا و خبرگزاری ایسنا همکاری می کرده است.

از سویی دیگر در حالی که هنوز هیچ مقام رسمی ایران بازداشت خانم مجد را تایید و یا تکذیب نکرده است، روزنامه انگلیسی گاردین در شماره روز چهارشنبه خود، این فعال حقوق زنان در ایران را مفقود الاثر خوانده است.

روزنامه گاردین در مقاله خود نوشته است هراس این وجود دارد که مقامات امنیتی مریم مجد، عکاس خبری ٢٥ ساله را پیش از ترک تهران و پرواز به دوسلدورف آلمان بازداشت کرده باشد. خانم مجد برای پوشش خبری رقابت های جام جهانی زنان فیفا عازم آلمان بود.

پترا لاندرز، بازیکن پیشین فوتبال آلمان به خبرنگار گاردین گفته است که از روز جمعه تاکنون که قرار بود مریم مجد وارد دوسلدورف شود، از وی خبری ندارد. پترا لاندرز از مریم مجد دعوت کرده بود تا در یک پروژه کتاب در مورد ورزش زنان با وی همکاری کند.

خانم لاندرز گفته است «من چندین ساعت در فرودگاه منتظر او شدم اما در نهایت فهمیدم که اصلاً سوار این هواپیما نشده بوده است و آخرین باری که با او صحبت کردم، هنوز در فرودگاه تهران و منتظر بود تا سوارهواپیما شود. اما از آن زمان تاکنون نتوانسته ام با وی و یا خانواده اش تماس بگیرم.»

شادی صدر، فعال حقوق زنان مقیم لندن به این روزنامه گفته است «ما تقریباً مطمئن هستیم که او بازداشت شده است اما پرسش این است که چرا پس از گذشت پنج روز مقامات ایران از ارائه هرگونه اطلاعاتی در مورد وی خودداری می کنند.»

خانم صدر گفته است: «مریم یکی از معدود عکاسان ورزشی ویژه زنان در ایران است و به این دلیل که خانم است، به ورزش زنان دسترسی اختصاصی دارد و توانسته است توجه بسیاری را به ورزش زنان در کشور معطوف کند.»

بنا به گزارش گاردین، خانم مجد برای کسب اجازه زنان برای تماشای فوتبال در استادیوم های ورزشی تلاش می کرده است.

رادیو فردا روز سه شنبه ٣١ خرداد ماه به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود که مریم مجد «روز پنج شنبه از سوی چهار تن از ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است».

XS
SM
MD
LG