لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۰

سقوط ارزش سهام در بورس های آمریکا، علیرغم حمایت بی‌سابقه بانک مرکزی آمریکا


مایک پنس و طرح ۱۵ روز فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش از سرعت واگیر ویروس کرونا: ترامپ می‌‌گوید نمی‌توان اجازه داد هزینه درمان از هزینه بیماری بیشتر باشد.
مایک پنس و طرح ۱۵ روز فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش از سرعت واگیر ویروس کرونا: ترامپ می‌‌گوید نمی‌توان اجازه داد هزینه درمان از هزینه بیماری بیشتر باشد.

علیرغم تلاش بانک مرکزی آمریکا برای تزریق نقدینگی به بازارها،‌ صبح دوشنبه باز هم شاخص سهام در آمریکا افت داشت. در آمریکا اینک صحبت از هزینه سنگین است که به گفته رئیس جمهوری آ‌مریکا ممکن است از اصل مشکل بزرگتر باشد.

صبح دوشنبه، شاخص «دَو جونز»، که از سهام ۳۰ شرکت اصلی بورس نیویورک تشکیل شده، به سقوط خود ادامه داد و دست کم یک درصد پائین رفت. این در حالی است که بانک مرکزی آمریکا، با اعلام خرید مقدار نامحدود اوراق قرضه، اقدامی که که تاکنون سابقه نداشته، تلاش کرد از صدمه واکنش همه جانبه نسبت به گسترش شیوع ویروس کرونا بکاهد.

اقدام بی سابقه دیگر بانک مرکزی آمریکا عرضه نامحدود وام به کسب و کارهای خصوصی و همچنین دولت‌های ایالتی و محلی است. برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، بورس نیویورک از صبح دوشنبه، جلوی حضور معامله گران در صحن بورس را می‌گیرد.

سقوط ارزش سهام، بنا به گزارش وال استریت جورنال، به این بحث در میان مقامات دولت و کارشناسان بخش خصوصی دامن زده که برای جلوگیری از تلف شدن شمار نامعلومی از شهروندان، آمریکا تا چه اندازه باید و می‌تواند ضررهای اقتصادی تحمل کند.

نبرد با ویروس کرونا که عمدتا با تعطیل کردن فعالیت های اقتصادی همراه بود، به از دست رفتن میلیون‌ها شغل در شرکت های بزرگ و کوچک منجر شده و پیش بینی می شود که هزاران میلیارد دلار تولید اقتصادی و ارزش شرکت ها، از دست برود.

دولت آمریکا برای کمک به شهروندانی که کار خود را از دست داده یا می‌دهند، طی ماه های آینده، هزاران میلیارد دلار قرض خواهد کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توئیتی که روز دوشنبه منتشر کرد، هشدار داد: «نمی‌توانیم اجازه دهیم که درمان، از خودِ بیماری بدتر باشد.»

رئیس جمهوری اشاره کرد که امکان دارد به سیاست فاصله گذاری اجتماعی که به منظور مبارزه با کرونا در سراسر آمریکا اعمال می شود، تا مدت معینی مثلا ۱۵ روز دیگر، خاتمه داده شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG