لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

سه اسپانسر ماریا شاراپوا همکاری با او را متوقف کردند


اتومبیل سازی پورشه همکاری با شاراپوا را متوقف کرد
اتومبیل سازی پورشه همکاری با شاراپوا را متوقف کرد

به دنبال مثبت بودن نتیجه آزمایش دوپینگ ماریا شاراپوا در مسابقات اوپن استرالیا، سه اسپانسر عمده او کار با این ستاره تنیس روس را متوقف کردند.

سازنده لباس و وسایل ورزشی نایکی، تگ هایر برند ساعت سوئیسی، و کمپانی اتومبیل سازی آلمانی پورشه، پس از اعلام خبر مثبت بودن تست دوپینگ شاراپوا در کنفرانس خبری لس آنجلس، بی درنگ همکاری خود با او را قطع کردند.

نایکی در بیانیه ای گفت همزمان با ادامه تحقیقات در این زمینه، همکاری اش با شاراپوا را تعلیق می کند.

تگ هایر گفت قراردادش با او را که در پایان ۲۰۱۵ منقضی شده بود و دو طرف در حال مذاکره برای تمدید آن بودند، تمدید نخواهد کرد.

پورشه نیز روز سه شنبه در بیانیه ای از به تاخیر انداختن همکاری خود با شاراپوا خبر داد.

آزمایش دوپینگ شاراپوا به دلیل یافته شدن ماده "ملدونیوم" مثبت شناخته شد. این ماده طبق قوانین سال ۲۰۱۶ آژانس جهانی ضددوپینگ ممنوع اعلام شد.

ماریا شاراپوا قهرمان سابق تنیس جهان مسئولیت کامل اشتباه خود را برعهده گرفته است. وضع موجود ممکن است ممنوعیت حضور او در فدراسیون تنیس جهان را برای مدتی طولانی به دنبال داشته باشد و او را از حضور در المپیک ریودوژانیو بازدارد.

او گفت از عواقب احتمالی آگاه است و مایل نیست زندگی حرفه ای اش به این ترتیب پایان یابد. او ابراز امیدواری کرد که فرصت دیگری در اختیارش قرار داده شود.

این تنیسور ۲۸ ساله گفت ده سال است که به چند دلیل پزشکی داروی ملدونیوم که گردش خون را بهبود می دهد، مصرف می کند.

ملدونیوم به دلیل خاصیتش در اکسیژن رسانی و افزایش قوای جسمانی ممنوع شده است. تاکنون چندین ورزشکار بین المللی به دلیل مصرف آن مجازات شده اند.

آژانس جهانی ضددوپینگ در ماه دسامبر فهرست مواد ممنوعه را اعلام کرده و در اختیار ورزشکاران قرار داده بود. شاراپوا گفته است در مطالعه فهرست دقت نکرده بود. او گفته است که مرتکب "اشتباهی عظیم" شده است.

ماریا شاراپوا یکی از ممتازترین تنیس بازان زن جهان است و از این حرفه بیش از ۳۶ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

شاراپوا بالاترین درآمد را در میان ورزشکاران زن جهان دارد و فوربز درآمد او در سال ۲۰۱۵ را ۲۹ و نیم میلیون دلار تخمین زده بود.

XS
SM
MD
LG