لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

راهپیمایی برای علم در سراسر جهان


راهپیمایی برای علوم در استکهلم، پایتخت سوئد
راهپیمایی برای علوم در استکهلم، پایتخت سوئد

واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، روز شنبه همزمان با روز کره زمین شاهد یک «راهپیمایی برای علوم» است.

در راهپیمایی روز شنبه سخنرانانی از میان دانشمندان و مسئولان آموزشی و افرادی از رشته های گوناگون، پیرامون فعالیت ها و استراتژیهای کارآمد برای ارتباطات علمی و جلب حمایت عمومی صحبت میکنند.

برنامه «راهپیمایی برای علوم» تلاشی جهانی است که طی آن هزاران نفر علاقه‌مند به علم و پژوهش در بیش از ۶۰۰ نقطه از سراسر جهان به راهپیمایی می پردازند.

شهرهای سئول، مادرید، لندن، و کیپ تاون نیز از جملۀ شهرهایی هستند که دانشمندان و علاقمندان به علم به این مناسبت در آنها راهپیمایی خواهند کرد.

شهرهای بسیاری در اتحادیه اروپا نیز شاهد راهپیمایی برای علوم هستند. اتحادیه اروپا پیشتر از کشورهای عضو این اتحادیه خواسته بود تا سه درصد از بودجه سالانه‌شان را وقف علوم کنند، اما بودجه علوم در بسیاری کشورهای اتحادیه اروپا همچنان در حد دو درصد باقی مانده است.

سازمان دهندگان «راهپیمایی برای علوم» می گویند این رویداد بین المللی نخستین گام در جهت ایجاد یک جنبش جهانی برای آگاه‌سازی و دفاع از نقش حیاتی علوم در زندگانی روزانه است.

به گفته سازمان دهندگان این برنامه، راهپیمایی برای علوم وابستگی های حزبی ندارد و هدف آن تبلیغ علیه دولت ترامپ یا هیچ حزب یا سیاستمداری نیست.

به نوشته گاردین، راهپیمایی روز شنبه بزرگترین نمایش همبستگی میان دست‌اندرکاران علم و پژوهش است و تا کنون سابقه نداشته است. بیش از صد سازمان و مؤسسه علمی سرشناس از برنامه راهپیمایی برای علوم حمایت کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG