لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

سازمان ملل: کشورهای فقیر به فعالیت‌های با «بهره‌وری بالا» روی آورند


نمایی از یک منطقه تجارتی در آديس آبابا، اتيوپی
نمایی از یک منطقه تجارتی در آديس آبابا، اتيوپی

سازمان ملل متحد در گزارشی جدید از فقیرترین کشورهای جهان خواست به منظور بهبود و ارتقای اقتصاد خود، از فعاليت‌های با بهره‌وری پائین به فعالیت‌های با بهره‌وری بالا تغییر جهت بدهند.

در گزارش سالانه کم‌توسعه یافته‌ترين کشورها، که از سوی کنفرانس تجارت و توسعه وابسته به سازمان ملل منتشر شد، آمده است این کشورها باید اقتصادهای خود را بطور ساختاری تغيير دهند تا خود را از «دام فقر»، که سد راه رشد و توسعه اقتصادی است، نجات دهند.

از ۴۸ کشوری که سازمان ملل آنها را «کشورهای کمتر توسعه‌یافته» قلمداد کرده است، تنها لائوس در مسیر رسیدن به همه اهداف هفت‌گانه توسعه هزاره تا سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ خورشیدی) قرار دارد.

تنها چهار کشور آفریقایی اتیوپی، مالاوی، رواندا و اوگاندا، به احتمال زیاد به بیشتر آن اهداف دست خواهند يافت.

این ارزیابی به خصوص در پرتو چالش‌های بیشتری که در سال آينده در انتظار این کشورها است تیره و تار می‌نمايد. هدفی که «اهداف توسعه هزاره» پيش‌روی ملت‌ها قرار داده اين است که فقر خود را تا سال ۲۰۱۵ به نصف کاهش دهند.

اهداف به اصطلاح توسعه پایدار، که دنباله اهداف توسعه هزاره را می‌گيرد، خواستار ریشه کن کردن فقر تا سال ۲۰۳۰ میلادی شده است.

کارشناسان اقتصادی سازمان ملل متحد می‌گویند چشم انداز میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای کشورهای کمتر توسعه یافته، همچنان نامشخص است و بر این باور هستند که افزایش بهره‌وری مردم، بهترین راه برای شکستن الگوی توسعه نیافتگی انسانی و اقتصادی است که همچنان آنها را به دام فقر می‌اندازد.

XS
SM
MD
LG