لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۲

درگذشت مانوئل گالبان، گیتاریست کوبائی گروه معروف «بوئنا ویستا سوشیال کلاب»


درگذشت مانوئل گالبان، گیتاریست کوبائی گروه معروف «بوئنا ویستا سوشیال کلاب»
درگذشت مانوئل گالبان، گیتاریست کوبائی گروه معروف «بوئنا ویستا سوشیال کلاب»

مانوئل گالبان، گیتاریستی که با اجرای موسیقی در فیلم مستند و گروهی به نام «بوئنا ویستا سوشال کلاب» Buena Vista Social Club به همراه گروهی از موسیقی دانان برجسته کوبایی از معروفیتی جهانی برخوردار شد هفته گذشته در هاوانا بر اثر سکته قلبی درگذشت. وی هنگام مرگ هشتاد سال داشت.

مدیر برنامه های «گالبان» اعلام کرد این نوازنده روز پنج شنبه گذشته درگذشته است و این روز را «روزی غم انگیز» برای صحنه موسیقی کوبا خواند و گفت که هواداران بی شمار «گالبان» در سراسر جهان هرگز او، موسیقی به شدت اثرگذار او و لبخند گرم و همیشگی اش را فراموش نخواهند کرد: «جای گالبان همواره در قلب دوستدارانش خالی خواهد بود.»

گالبان، کار نوازندگی گیتار را از نوجوانی و از سال ١٩۴۴ آغاز کرد. او در کوبا با نواختن در گروهی به نام «لوس زافیروس» به معروفیت رسید. موسیقی این گروه درهم آمیزی از موسیقی جزایر کارائیب و موسیقی از نقاط مختلف جهان بود.

دردهه هفتاد میلادی، گالبان گروه خودش را تشکیل داد و آن را «باتئی» Batei خواند. این گروه ضمن سفر به گوشه و کنار جهان، به اجرای موسیقی کوبایی برای طرفداران بی شمار این موسیقی پرداخت.

در دهه ٩٠ میلادی، گالبان به مسیر تازه ای اززندگی حرفه ای خود قدم گذاشت. وی در فیلم مستندی به نام «بوئنا ویستا سوشیال کلاب» شرکت کرد. این فیلم درباره جمعی از ستارگان قدیمی موسیقی کوباست که با همکاری تهیه کننده آمریکایی به نام «رای کودر» ساخته شده است. با پایان فیلمبرداری این مستند، گروهی به همین نام از میان ستارگانی که در فیلم ظاهر شدند تشکیل شد و نخستین آلبوم این گروه تبدیل به یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین آلبوم های سال شد و به جوایز مختلفی دست یافت.

چندی بعد در سال ٢٠٠٣ گالبان یک بار دیگر با همکاری «رای کودر» آلبوم تازه ای را ضبط و منتشر کرد که «مامبو سینیوندو» نام گرفت و در همان سال جایزه «گرمی» Grammy را از آن این هنرمند ساخت.

XS
SM
MD
LG