لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۱

منصور کوشان داستانسرای ایرانی درگذشت


منصور کوشان در غربت در نروژ درگذشت.
منصور کوشان در غربت در نروژ درگذشت.
منصور کوشان، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، روزنامه‌نگار و عضو کانون نویسندگان ایران، در پی یک دوره طولانی ابتلاء به بیماری سرطان معده، در سن ۶۵ سالگی در نروژ درگذشت. منصور کوشان پیش از مرگ در یادداشتی در «فیسبوک» از تداوم دردهای شدیدی که می کشید، بتلخی شکوه کرده، و یکی از دوستان آقای کوشان در پاسخ نوشته بود: "کاش می شد درد را قسمت کنیم."

منصور کوشان در دهه ۱۳۷۰، و پیش از تبعید ناگزیر اما خودخواسته اش به نروژ، سردبیر نشریه ادبی «تکاپو» چاپ تهران بود. او از بهار سال ۱۳۸۸ فصلنامه ادبی- فرهنگی "جنگ زمان” را در تبعیدگاهش در نروژ، منتشر می‌کرد.

از منصور کوشان چندین داستان بلند، مجموعه داستان های کوتاه و دفتر شعر منتشر شده است.

منصور کوشان که از اعضاء فعال «جمع مشورتی کانون نویسندگان ایران» بود و در سال ۲۰۱۰ جایزه آزادی بیان «اوسی یتزکی» را دریافت کرد، در آخرین گفت و گویش با رادیو فردا، از فشارهای جمهوری اسلامی بر کانون نویسندگان ایران، بتندی انتقاد کرده بود:

"تا آنجا که اطلاع دارم، آن قدر فشارها در ایران زیاد شده و آن قدر تنگناهای آزادی به حداقل ممکن رسیده است که دوستان عضو کانون نویسندگان ایران، متأسفانه، جز انتشار بیانیه‌یی آن هم در وب‌سایت و اینترنت و انتشار آن در خارج از کشور، در سال‌های اخیر هیچ کار نتوانستند بکنند و تحت فشار هستند."

منصور کوشان از همراهان دیرین هوشنگ گلشیری، داستان نویس نامدار، آفریننده «شازده احتجاب»، و احمد میرعلایی، مترجم، نویسنده و اندیشه مند اصفهانی بود که از او به عنوان یکی از نخستین قربانیان قتل های معروف به زنجیره یی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی یاد می شود.

منصور کوشان یک روز پس از ناپدید گشتن محمد مختاری، مترجم و اندیشه ورزی که از دیگر قربانیان قتل های زنجیره یی بود، به دعوت انجمن قلم نروژ و برای سخنرانی در مراسم پنجاهمین سالگرد صدور اعلامیه حقوق، به اسلو رفت و دیگر به ایران بازنگشت.
XS
SM
MD
LG