لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

چلسی منینگ به دلیل خودداری از شهادت علیه جولین آسانژ به زندان بازگردانده شد


یک قاضی فدرال، حکم داده است که چلسی منینگ تحلیلگر اطلاعاتی پیشین نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا را به دلیل خودداری از شهادت علیه جولین آسانژ، زندانی شود.

به گزارش رویترز، منینگ که پیشتر نیز در سال جاری از شهادت علیه آسانژ خودداری و برای ۶۲ روز به زندان رفته بود، بار دیگر از شهادت علیه بنیان‌گذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس خودداری کرد.منینگ صرفا برای این آزاد شده بود که دوره فعالیت این هیات منصفه عالی به پایان رسید.

منینگ بر مبنای «قانون جاسوسی» تحت پیگرد قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ زندانی شد. او در سال ۲۰۱۷ آزاد شد، اما دوباره در مارس ۲۰۱۹ به زندان بازگردانده شد تا در برابر یک هیئت منصفه عالی درباره ویکی‌لیکس شهادت بدهد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، او را از تحمل باقیمانده ۳۵ سال محکومیت اش عفو کرد.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد. این گزارش ها شامل جزئیاتی از تلفات غیرنظامیان و مظنونین تروریستی بود که در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می شدند.

وکلای منینگ با ارائه توضیحاتی مکتوب به دادگاه استدلال کرده اند که او نباید بر سر تمرد مدنی زندانی شود، زیرا ثابت کرده است که بر اصول‌اش پایبند خواهد بود و فارغ از این که چه مدت زندانی باشد در برابر دادگاه شهادت نخواهد داد.

بر اساس قانون فدرال تنها شهود متمردی می توانند زندانی شوند که حبس به ادای شهادت در برابر دادگاه وادارشان کند.

پیشتر سردبیر سایت ویکی‌لیکس گفته بود که دادگاه استرداد آسانژ به ایالات متحده برای او حکم «مرگ و زندگی» را دارد.

دولت آمریکا، آسانژ را به خاطر هک اطلاعات حساس دولتی تحت تعقیب قرار داده و خواهان انتقال او از بریتانیا به ایالات متحده است.

برخی مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند که اگر آسانژ در ایالات متحده با خطر اعدام مواجه باشند، او را به آمریکا تحویل نخواهند داد.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس ماه گذشته و پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت بازداشت شد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG