لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

حمله به مونالیزا با کیک خامه‌ای


بازدید کنندگان از مونالیزای آغشته به کیک عکس و فیلم می‌گیرند- رویترز
بازدید کنندگان از مونالیزای آغشته به کیک عکس و فیلم می‌گیرند- رویترز

تابلوی نقاشی مونالیزا روز یکشنبه از سوی یک بازدید کننده مورد حمله قرار گرفت.

حمله به این اثر که یکی از شاهکارهای جهان است و در موزه لوور در شهر پاریس نگه‌داری میشود با هدف توجه به تغییرات اقلیمی صورت گرفته‌است.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که مهاجم در لباس مبدل، خود را پیرزنی سوار بر ویلچر جا زده و خود را به نزدیکی این تابلوی مشهور رسانده‌است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده فرد مهاجم در حمله‌ای ناگهانی به سمت اثر، کیک خامه‌ای همراه خود را به سمت این تابلو، که در فارسی به «لبخند ژوکوند» هم شناخته می‌شود، پرتاب کرد.

در این حمله، به این اثر که در پشت لایه‌ای شفاف و مقام قرار دارد آسیبی نرسید.

مرد مهاجم بعد از حمله به این تابلو و در هنگامی که ماموران محافظ به سمت او هجوم می‌بردند گلهای سرخی را به اطراف پرتاب کرد.

مأموران امنیّتی او را به سرعت دستگیر و از سالن موزه خارج کردند. این درحالی است که فرد مهاجم که ظاهرا از این حمله قصد جلب توجه افکار عمومی به موضوع تغییرات اقلیمی را داشته در هنگام خروچ از سالن به زبان فرانسه فریاد می‌زد: «به کره زمین فکر کنید... مردم دارند زمین را تخریب میکنند.»

این اثر که احتمالا بین سال های ۱۵۰۳ تا ۱۵۱۹ توسط لئوناردو داوینچی، نقاش و مجسمه‌ساز شهیر ایتالیایی، خلق شده پیش از این نیز چندین بار مورد حمله افراد قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG