لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۸

ابراز نگرانی عمیق دبیرکل سازمان ملل متحد از رویدادهای مالی


ابراز نگرانی عمیق دبیرکل سازمان ملل متحد از رویدادهای مالی
ابراز نگرانی عمیق دبیرکل سازمان ملل متحد از رویدادهای مالی

گزارشهایی در مورد تیراندازی سربازان شورشی در محوطه بیرون کاخ ریاست جمهوری مالی منتشر شده است. سفارت ایالات متحده در باکامو پایتخت این کشور اعلام کرد وضعیت این کشور را از نزدیک دنبال می کند و از اتباع آمریکایی مقیم مالی خواست تا از منازل خود خارج نشوند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن «ابراز نگرانی عمیق» در مورد ناآرامیهای مالی گفت این تحولات را از نزدیک پیگیری می کند.

گزارشهای رسیده از مالی در روز چهارشنبه ۱ فروردین (۲۱ مارس) از تنش فزاینده در این کشور حکایت می کرد. نیروهای نظامی مالی نیز روز چهارشنبه نسبت به عملکرد دولت در کنترل شورش اعتراض کردند.

پس از یورش سربازان به ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی مالی، برنامه های این شبکه دولتی به مدت چندین ساعت قطع شد. سربازان خواهان سلاحهای بهتر برای مبارزه با شورشیان قومی طوراق هستند که چندین شهر مناطق دورافتاده و بیابانی شمال مالی را تسخیر کرده اند. این ناآرامیها در اردوگاه نظامی کاتی در حومه باماکو آغاز شد. سربازان پس از دیدار با وزیر دفاع مالی که ظاهراً به خوبی پیش نرفت، دست به تیراندازی هوایی زدند. حداقل ۲ سرباز در طی این اعتراضات زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG