لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

استفاده از بچه سربازان در مالی


Mali / Islamists / Talks
Mali / Islamists / Talks
یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید ستیزه گران اسلامی که شمال مالی را در کنترل دارند از صدها کودک سرباز، که برخی ۱۱ ساله هستند، استفاده می کنند.
دیده بان حقوق بشر می گوید خردسالان – در نقض قوانین بین المللی – هم برای مقاصد نظامی و هم اجرای شکل سخت گیرانه ای از قوانین اسلامی به کار گرفته می شوند.
در گزارش گفته می شود ساکنان شمال مالی گزارش می دهند نوجوانان بین ۱۱ و ۱۷ساله را که در اسلحه و اداره پاسگاه ها و نقاط بازرسی آموزش می بینند دیده اند. ساکنان می گویند نوجوانان برای پلیس اسلامی پیاده گشت می زنند و زنان بی روسری را در خیابان ها کتک می زنند.
گزارش، که روز سه شنبه منتشر شد، همچنین به تفصیل به اقداماتی مانند قطع اعضای بدن، شلاق زدن و خراب کردن مراکز مذهبی توسطه گروه های ستیزه گرمی پردازد.
دیده بان حقوق بشر می گوید گزارش آن بر مصاحبه هایی با نزدیک به ۱۰۰ شاهد که از شمال مالی گریخته اند استوار است.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به وضع ابراز نگرانی کرده است. سفیر آلمان در سازمان ملل متحد روز جمعه گفت شورا قدرت گرفتن عناصر تروریست و خراب شدن شرایط امنیتی در منطقه را نگران کننده می بیند.
گروه های افراطی انصار الدین و حرکت برای وحدت و جهاد در غرب افریقا، کنترل شمال مالی را دراوائل سال میلادی جاری به دست گرفتند. عقیده براین است که هر دو با القاعده در مغرب اسلامی ارتباط دارند.
دیده بان حقوق بشر می گوید به نظر می رسد آنها فعالیت هایشان را هماهنگ می کنند. همچنین می گوید اکثر رزمندگان اهل مالی نیستند، و از موریتانی، الجزیره، صحرای غربی، سنگال ، تونس و چاد می آیند.
XS
SM
MD
LG