لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

راهپیمایی بزرگ صلح مردم مالی


بیش از شصت هزار نفر در باماکو، پایتخت کشور آفریقایی مالی، در راهپیمایی بزرگ صلح شرکت کردند. این بزرگترین رویداد سیاسی پس از کودتای ماه مارس در این کشور است.

راهپیمایی روز یکشنبه مردم مالی برای پشتیبانی از بازگشت صلح و اعتراض به تندرویهای اسلامگرایان حاکم بر مناطق شمال مالی برگزار شد.

پس از راهپیمایی، گردهمایی بزرگ صلح با شعار «آشتی و صلح ملی» در ورزشگاه باماکو برگزار شد و شرکت کنندگان خواستار احترام به همبستگی و وحدت ملی توسط پیروان مذاهب گوناگون شدند.

شرکت کنندگان در گردهمایی می گویند صلح و آرامش پایه ای ترین حقوق شهروندان برتر از منافع مذهبی و فرقه ای ست و همه پیروان مذاهب باید به این پایه ای ترین حق شهروندی احترام بگذارند.

این راهپیمایی توسط سازمان شورایعالی اسلامی مالی برگزار شد که مخالف تندرویهای اسلامگرایان شمال ست. نخست وزیر موقت مالی نیز در این گردهمایی شرکت کرده بود.

محمد دیکو، رئیس شورایعالی اسلامی مالی که در این گردهمایی سخنرانی می کرد، خواستار دعای همگانی برای آرامش و صلح در مالی شد.

مدنی عثمان حیدر امام جماعت یکی از مسجدهای مالی نیز از جمله شرکت کنندگان در این گردهمایی بوده است. او می گوید کشور ما نیازمند سلامتی ملی است و مردم خودشان باید راهی برای آشتی ملی و بخشش همدیگر بیابند.

در اواخر اسفندماه گروهی از نظامیان دون پایه مالی به بهانه ناتوانی دولت در سرکوب جدایی خواهان اسلامگرا در شمال این کشور دست به یک کودتای نظامی زد تا آرامش و صلح را به مالی بازگرداند، اما باوجود گذشت چند ماه از کودتا و وعده نظامیان مبنی بر بازگشت صلح به کشور، هنوز جدال شمال و جنوب پایان نیافته و شمال این کشور در دست جنبش ملی آزادیبخش ازواد، است که دولتی اسلامی را در آن مناطق برقرار کرده است.

هیئت حاکمه موقت نظامی که پس از کودتا کشور را اداره می کند، می گوید در پی تشکیل یک دولت فراگیر برای مشکل اختلافات مذهبی در کشور است.

اتحادیه آفریقا هم وعده اعزام سه هزار و سیصد نیروی نظامی به مالی برای برقراری صلح داخلی داده است. سازمان ملل متحد نیز آمادگی خود را برای تصویب اعزام این صلحبانان به مالی اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG