لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

جلسه فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد مالی


جلسه فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد مالی
جلسه فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد مالی

در شرایطی که رهبران نظامی مالی پس از کودتا کماکان بر سر قدرت هستند و کشورهای غرب آفریقا احتمال تحریمهای اقتصادی و دیپلماتیک علیه این کشور را مورد ارزیابی قرار می دهند، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه برای بررسی وضعیت این کشور جلسه فوق العاده تشکیل می دهد.

رهبران «کشورهای مجمع اقتصادی غرب آفریقا» روز دوشنبه تصمیم گرفتند تا همه مرزهای خود بین مالی و کشورهای عضو را مسدود و جریان پول به این کشور را قطع کنند. کشور مالی از نظر مالی به بانک مرکزی منطقه ای متکی است.

اولوسگان اوباسانجو، رئیس جمهوری پیشین نیجریه به صدای آمریکا گفت اطمینان دارد که «کشورهای مجمع اقتصادی غرب آفریقا» می توانند برای این بحران راهکاری بیابد. او می گوید این گروه باید نظامیان را ترغیب کند تا پس از گذار به برگزاری انتخابات و بازگشت به دموکراسی، به پادگانهای خود بازگردند.

اوباسانجو گفت: «ما باید به آنچه می توان شکایت مشروع از ارتش نامید، اذعان کنیم چون مسئولیتی به دوش آنها گذاشته شده است که ابزار لازم برای اجرای وظایفشان را ندارند. من فکر می کنم رهبران ما (در کشورهای غرب آفریقا) باید این مشکل مشروع را به رسمیت بشناسند، اما مسیری را که برگزیده اند، صحیح و قابل پذیرش نیست.»

سربازان روز ۲۲ مارس پرزیدنت آمادو تومانی توره را از قدرت سرنگون و وی را به ناکامی در ارائه منابع کافی به ارتش برای توقف شورشیان متهم کرده اند.

شورشیان مسلح پس از سقوط دولت لیبی به شمال مالی کوچ کردند و در اواسط ماه ژانویه مبارزات خود را آغاز کردند. چندین دهه است جدایی طلبان توارق که خواستار خودمختاری شده اند.

او گفت: «بخشی از تحولات مالی به دلیل سقوط دولت لیبی به وقوع پیوسته است. چون شورشیان توارق که برخی از آنها سلاحهای خود را از لیبی می گرفتند، پس از سقوط طرابلس گستاخ تر شدند و به علت دسترسی به سلاح بیشتر قدرت گرفتند و همین امر عامل اصلی وقوع شورشها در مالی شد.»

سران «کشورهای مجمع اقتصادی غرب آفریقا» پس از پایان ضرب الاجل ۷۲ ساعته فرماندهان نظامی مالی برای برقراری آرامش بر اساس قانون اساسی، در داکار، پایتخت سنگال دیدار کردند.

خبرنگار صدای آمریکا گزارش داده است که سران «کشورهای مجمع اقتصادی غرب آفریقا» در گفتگوهای روز دوشنبه اعلام کردند که بیانیه ارتش قدمی در مسیر درست است، اما این کشورها خواهان اقدام قاطعانه هستند.

این گروه منطقه ای همچنین از شورشیان توارق در شمال مالی خواستند تا پیشرویهای خود را متوقف کنند. از ماه پیش و از زمان آغاز کودتای سربازان، شورشیان سه شهر کلیدی را تسخیر کرده اند.

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای از شورشیان خواست تا در مناطق تحت کنترل خود «با محافظت از مردم غیرنظامی»، اطمینان حاصل کند که موارد نقض حقوق بشر رخ نمی دهد.

رهبران «کشورهای مجمع اقتصادی غرب آفریقا» همچنین اعلام کردند که یک نیروی نظامی را به حالت آماده باش قرار خواهد داد. با این وجود، زمان اعزام نیروهای ارتش و دستور کار آنها هنوز روشن نیست.

ناخدا آمادو سانوگو، رهبر کودتا روز یکشنبه وعده داد رهبران کودتا برای برگزاری یک انتخابات دموکراتیک تلاش خواهند کرد و خود نیز در این انتخابات نامزد نخواهند شد.

پیش از سرنگونی دولت، قرار بود طی ماه جاری در مالی انتخابات برگزار شود. رئیس جمهوری که دو دوره کامل (ریاست جمهوری) را به پایان رساند، در این انتخابات نامزد نمی شد.

بریتانیا و فرانسه به اتباع خود توصیه کرده اند مالی را ترک کنند. این در حالی است که ایالات متحده اعلام کرده است اتباع آمریکایی باید آماده باشند تا در صورت نیاز این کشور را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG