لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

گروه طوارق در مناطق شمال مالی اعلام استقلال کرد


گروه طوارق در مناطق شمال مالی اعلام استقلال کرد
گروه طوارق در مناطق شمال مالی اعلام استقلال کرد

شورشیان طوارق درشمال مالی روز جمعه اعلام استقلال کردند و خواهان شناسایی بین المللی ملت خوبا عنوان «آزاواد» شدند.

اتحادیه افریقا اعلامیه شورشیان را بیدرنگ رد کرد و آن را «باطل و بی ارزش» نامید.

فرانسه نیز اقدام شورشیان را رد کرد. وزیر دفاع فرانسه گفت اعلام یک جانبه استقلال که کشورهای افریقایی به رسمیت نشناسند، بی معنا است.

شورشیان «حرکت ملی برای آزادی آزاواد» (مِنلا) گفتند آنها به مرزهای خود با کشورهای دیگر احترام خواهند گذاشت. منلا روز پنجشنبه اعلام آتش بس کرد و گفت به هدف خود رسیده است.

شورشیان طوارق همراه با رزمندگان اسلامی در هجومی سریع در یک دوره سه روزه که جمعه پیش آغاز شد، شهرهای کیدال، گائو و تیمبوکتو را در مالی تصرف کردند.

هنوز روشن نیست آیا گروه اسلامی ستیزه گر انصار دین، که در کتار شورشیان جنگید، نیز اسلحه بر زمین خواهد گذاشت یانه. این گروه، که به شاخه القاعده در شمال افریقا ارتباط داده شده، قوانین اسلامی را بر برخی مناطق تحمیل کرده است.

در این میان، بر فشار بر سربازان یاغی مالی که روز ۲۲ مارس آمادو تومانی رییس جمهور را از قدرت برکنار کردند افزوده می شود. سربازان او را متهم کردند که ارتش را برای نبرد با شورشیان مسلح نساخت.

هفته پیش اتحادیه افریقا و جامعه اقتصادی کشورهای افریقای غربی تحریمهای مالی علیه کشور مالی و رهبران کودتا وضع کردند و خواهان بازگشت به حکومت غیر نظامی شدند.

در همین حال احزاب عمده و گروه های حقوق مدنی مالی خواست رهبر کودتا به تشکيل کنوانسيون ملی جهت مقابله با چالشهای سیاسی و امنیتی کشور را رد کردند. این گروه ها می گویند کنوانسيون ملی نمی تواند جایگزین قانون اساسی شود.

گروهی از نظامیان مالی در سوم فروردین در کودتایی رييس جمهور ی را برکنار کردند. این نظامیان رییس جمهوری را به بی کفایتی در جلوگيری از پيشرفت شورشيان طوارق در شمال کشورمتهم کردند.

XS
SM
MD
LG