لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

مالی می گوید شبه نظامیان اسلامگرا را شکست داده است


خودروهای نظامی فرانسه در شمال مالی
خودروهای نظامی فرانسه در شمال مالی

ارتش مالی می گوید مهار شهر کنا در مرکز آن کشور را بار دیگر به دست گرفته و شبه نظامیان اسلام گرای وابسته به القاعده را به سختی شکست داده است.

تسخیر کنا به دست شبه نظامیان اسلام گرا که هفته گذشته روی داد، دخالت فرانسه در مالی (مستعمره پیشین آن کشور) را در پی داشت. ارتش مالی پیشتر گزارش هایی از پیشروی نظامی در این درگیری ها در کنا منتشر کرده بود، اما صحت این ادعاها روشن نیست و با توجه به محدودیت ورود خبرنگاران به کنا، اطمینان یافتن از صحت آنها هم بسیار دشوار است.

مقام های فرانسه می گویند هم اکنون ۱۴۰۰ تن از نیروهای آن کشور در مالی هستند. ۲۵۰۰ سرباز هم قرار است طی چند روز آینده به آن کشور اعزام شوند. فرانسه می گوید تا زمان بازگشتن ثبات به مالی،‌ نیروهای خود را در آن کشور نگاه خواهد داشت.

روز گذشته (پنج شنبه) ایالات متحده موافقت کرد که به نیروهای ارتش فرانسه کمک کند و این کار را از راه ارسال تجهیزات نظامی انجام دهد. در این حال، وزارت دفاع آمریکا گفته که قصد ندارد نیروی نظامی به مالی اعزام کند.

فرماندهان نظامی کشورهای غرب آفریقا می گویند ۲۰۰۰ نیرو با اجازه سازمان ملل متحد به زودی وارد مالی خواهند شد. این نیروها از کشورهای نیجریه، نیجر، چاد، بورکینافاسو و توگو به مالی اعزام می شوند.

بیش از یک هفته از آغاز ضدحمله ای که نیروهای منطقه ای آفریقای غربی و نیروهای ارتش فرانسه به طور مشترک در مالی اجرا می کنند، گذشته است. به نظر می رسد که این ضدحمله مانع پیش روی شبه نظامیان اسلام گرای وابسته به القاعده در مالی شده باشد، اما مقاومتی که این شبه نظامیان از خود نشان داده اند، بیش از حد انتظار بوده است.

همزمان با آغاز دومین هفته دخالت نظامی نیروهای خارجی در مالی، نشانه هایی از وخامت شرایط انسانی در آن جا دیده می شود.

امروز جمعه سخنگوی نهاد «پزشکان بدون مرز» گفت غیرنظامیان در مالی در خطرند و این نهاد، نمی تواند به اهالی کنا آذوقه برساند. پزشکان بدون مرز که مقر آن در فرانسه است، گفته است که تمام جاده های منتهی به کنا توسط ارتش مالی مسدود شده و به تقاضاهای مکرر این نهاد برای دسترسی به شهر و رساندن خوراک و کمک به مردم بی توجهی شده است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل نیز می گوید انتظار می رود موجی از مردم مالی طی ماه های آینده خانمان خود را ترک کنند و از کشورشان بگریزند. این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد امروز جمعه اعلام کرد انتظار دارد ۳۰۰ هزار تن در مالی آواره شوند و دست کم ۴۰۰ هزار تن دیگر هم در آینده نزدیک از آن کشور خارج شوند و به کشورهای همسایه پناه برند.

شبه نظامیان افراط گرای اسلامی وابسته به القاعده در پی سقوط دولت مالی در ماه مارس گذشته و ایجاد خلاء قدرت، کنترل شمال مالی را به دست گرفتند. این شبه نظامیان، قوانین اسلام افراطی را بر شمال مالی حاکم کرده اند.

XS
SM
MD
LG