لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۱

ادامه حمله هواپیماهای فرانسه به ستیزه گران مالی


France Mali Fighting
France Mali Fighting
هواپیماهای جنگی فرانسه شهردیابالی را که ستیزه گران مسلمان تصرف کرده اند بمباران کردند.

درحالی که سربازان بیشتری برای پیوستن به هجوم علیه گروه های افراطی آماده می شوند، به گفته شاهدان هواپیماها شب هنگام، چند ساعت پس از آن که رزمندگان اسلامی کنترل شهر، در ۴۰۰ کیلومتری شمال باماکو، پایتخت مالی را به دست گرفتند، حمله کردند.

مقامات دفاعی فرانسه می گویند واحد نظامی فرانسه درمالی، که اینک ۷۵۰ نفر است، بتدریج به ۲۵۰۰ نفر افزایش خواهد یافت. و نیجریه روزسه شنبه گفت نخستین سربازان خود را ظرف ۲۴ ساعت اعزام خواهد کرد.

کشورهای افریقای غربی به اعزام سربازبه مالی را ، پس ازآن که گروه های اسلامی هفته گذشته پیشروی به جنوب را آغاز کردند، شدت بخشیده اند.

مدیرارتباطات جامعه اقتصادی کشورهای افریقای غربی - اکوواس- به صدای امریکا گفت اعضای جامعه فوریت وضع را احساس می کنند.
سفیرفرانسه درسازمان ملل متحد روزدوشنبه گفت یک ژنرال نیجریه ای که نیروی افریقایی را فرماندهی خواهد کرد،هم اینک درباماکوحضور دارد. کشورهای همسایه مالی – نیجر، بورکینا فاسو و سنگال – نیز قول داده اند سربازانی بفرستند.

فرانسه سربازانش را روزجمعه به درخواست دولت مالی اعزام کرد. سفیر آن کشورمی گوید تصمیم به کمک پس ازآن گرفته شد که نگرانی ازامکان استیلای ستیزه گران برمالی افزایش یافت.

کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد روزسه شنبه گفت جدید ترین زدوخوردها ببش ازیک هزارشهر وند مالی را به کشورهای همسایه رانده است. کمیساریا می گوید شمار آوارگان درمنطقه اینک ۱۴۴ هزار نفر است و بیش از ۲۰۰ هزار مالیایی درداخل دربدرشده اند.

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه گفت برای حمایت لجیستیکی از فرانسه آماده می شود. لئون پانه تا وزیر دفاع ایالات متحده می گوید آمریکا آماده است اطلاعاتی را که هواپیماهای شناسایی بی سرنشین در منطقه جمع می کننددر اختیار فرانسوی ها قرار دهد. به گفته پانه تا، واشنگتن همچنین حمایت لجیستیکی وهوابردی محدود از نیروهای خارجی رابررسی می کند.

افراط گرایان اسلامی مرتبط با القاعده زمانی کوتاه پس ازآن که سرباران یاغی دولت مالی را سرنگون کردند ویک خلاء قدرت بر جا گذاشتند، برشمال کشور مسلط شدند . آنها قانون شرع را درسراسر منطقه به اجرا گذاشته اند.
XS
SM
MD
LG