لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

حملات هوایی فرانسه در مالی برای جلوگیری از پیشروی شورشیان


فرانسه حملاتی هوایی در کشور آفریقایی مالی انجام داده است تا از اقدامات دولت آن کشور برای جلوگیری از پیشروی ستیزه گران اسلامگرا حمایت کند.

لورن فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه حملات هوایی روز جمعه را تائید کرد اما از توصیح درباره جزئیات عملیات نظامی امتناع ورزید.

فرانسه روز جمعه اعلام کرده بود به درخواست دولت مالی در آن کشور سرباز مستقر کرده است. سربازان نیجریه و سنگال نیز برای کمک به نیروهای دولت مالی در آن کشور مستقر شده اند.

مقامات نظامی می گویند این عملیات، حملات تهاجمی شورشیان اسلامگرا را متوقف ساخته است.

شورشیان، که شمال مالی را در کنترل دارند، هفته گذشته ضمن هجوم به مناطق جنوبی، شهرک کونا را تصرف کردند. مقامات نظامی مالی اکنون می گویند سربازان دولت این شهرک را پس گرفته اند.

دیونکوندا ترائور، رییس جمهوری موقت مالی روز جمعه ضمن اعلام وضعیت اضطراری از تمامی مردم مالی خواستار کمک به عملیات جنگی شد.

وی گفت: "تمامی مردم در مالی، مرد و زن، باید از این پس خود را سرباز کشور بشناسند و نظیر سرباز عمل کنند. ما از شرکت های معدنی، تلفن و دیگر شرکت ها، و نیز از تمامی افراد قادر از نظر جسمی و روحی میخواهیم در نبرد علیه تروریسم مشارکت کنند. تمامی موسسات خدمات عمومی باید وسائط نقلیه مفید و قابل استفاده در این زمینه را بدون هیچگونه تاخیری در اختیار ارتش بگذارند".

فرانسیس اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت سربازان فرانسوی به نبرد علیه آنچه که وی "عناصر تروریست" در کشور مالی توصیف کرد کمک می کنند.

وی گفت: "این عملیات تا زمانی که لازم است ادامه می یابد. من مردم فرانسه را از جریان عملیات با خبر خواهم کرد. تروریست ها باید بدانند فرانسه همیشه در آنجا خواهد بود، نه تنها از دیدگاه منافع اساسی خود، بلکه از نظرحقوق مردم مالی که می خواهند در آزادی و دمکراسی زندگی کنند".

وزارت امورخارجه فرانسه به اتباع فرانسوی توصیه کرده است موقتا مالی را ترک کنند و سفارت آمریکا در باماکو به آمریکائیان علیه سفر به این کشور غرب آفریقا هشدار داده است.

ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا روز جمعه گفت بریتانیا از تصمیم فرانسه برای مداخله نظامی جانبداری می کند.

ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد طرح استقرار دست کم ۳ هزار سرباز از کشورهای غرب آفریقا در کشور مالی را برای کمک به تعلیم ارتش و پس گرفتن مناطق شمالی تصویب کرد. اما تا این هفته انتظار نمی رفت پیش از سپتامبر چنین اقدامی انجام گیرد.

تصرف شهرک کونا توسط اسلامگرایان در روز پنجشنبه، این نیروی شبه نظامی را به فاصله ۲۵ کیلومتری موپتی رساند، که شمالی ترین شهر تخت کنترل دولت مالی است. گروه های ستیزه گر کماکان در چند صد کیلومتری باماکو هستند.

روز پنجشنبه، دولت با تاکید بر خطرات علیه غیر نظامیان دستور داد تمامی مدارس در پایتخت ، و شهرک نظامی کاتی در مجاورت پایتخت ، بسته شوند.

این دستور که تمامی نهادهای آموزشی از کودکستان تا دانشگاه را در بر می گیرد پس از آن صادر شد که تلویزیون دولتی با پخش اطلاعیه ای گفت کشور با یکی از دشوارترین دوران های تاریخ خود روبرو شده است. در این اطلاعیه از مردم خواسته شده است از ارتش در نبرد برای پس گرفتن شمال کشور حمایت کنند.

گروه های مرتبط با القاعده ، به فاصله ای کوتاه پس از آنکه سربازان متمرد در مارس گذشته رئیس جمهوری منتخب را سرنگون کردند، شمال مالی را به تصرف خود درآوردند. این گروه ها نوعی خشن از قوانین اسلامی را در مناطق تحت کنترل خود تحمیل کرده اند، که با تقبیح گروه های مدافع حقوق بشر مواجه شده است.
XS
SM
MD
LG